Aşk & İlişkiler

Kıskançlıktan Kurtulmanın Yolları

Kıskançlıktan kurtulmanın yolları

Kıskançlık insanın doğası gereği barındırdığı bir duygudur. Karşınızdaki kişiyi bunaltacak kadar çok abarttığınız ve kendinize engel olamadığınız bir hale geldiyseniz biraz bu hissiniz bastırmanız gerektiğini hatırlayın.

Psikolog Sinem Demir, kıskançlığa son verebilecek ilaç olarak Sosyalleşmeyi gördüğünün altını çizerek, film ve dizileri izleyerek kendinizdeki imrenme duygusunu bir şekilde bastırabileceğinizi söylemektedir. Bunun dışında boş zamanlarınızda kafanızı dağıtabileceğiniz hobiler edinerek vakit geçirmenizde de fayda olduğunu belirtti.

kiskanc_f7ad47e1-aee2-4abe-9db5-1aa71b8d0eb0_1

Her insanın hissettiği bir duygu olan kıskançlık, dozunu aştıktan sonra kötü bir hal almaktadır. Çünkü aşırılık baş gösterirse hem kendinize hem de karşı tarafa zararlar verebilir. Baş etmenin zor olduğu duygulardan biridir kıskançlık. Kıskançlık ilk önce gıpta ve imrenme duygusuyla başlayarak ardından da haset etme duygusuna yol açabilir.

Sizlerde kıskançlığın esiri olmayın diye:

kiskanc_f46e851a-4b7f-4453-b8ef-067d4f1c4f3d_2

  • İmrenme duygusu, kendinizi bir başkasıyla kıyaslamak ve onun yerinde olduğunuzu hayal etmektir. Eğer bir kişiye imreniyor ve o kişiyle ilgili keşkeli cümleler kuruyorsanız o kişi için kötü hisler beslemezsiniz.
  • Gıpta duygusunda ise keşke demenin bir üst kademesine geçersiniz. Aranızda bir sıkıntı olmamasına rağmen sanki bir sorununuz varmış gibi duygular beslemenize neden olur. Bu durumda ya bu hissinizi bastırır bir sorun çıkarmaz ya da karşınızdaki kişiyle aranızda ufak çaplı sorunlar oluşturursunuz.

Hasetlik duygusu yuvanızı yıkabilir

kiskanc_0da4602c-99d2-48bd-b8e6-4d643ff98d1f_3

Hasetlik duygusu hissettiğiniz en ağır duygulardan biridir. Kıskançlık duyup onun yerinde olmayı düşündüğünüz kişinin sahip olduğu şeyleri kaybetmesini ister bu yönde hareket edersiniz. Ufak tefek çıkardığınız sorunların dozajı giderek artar. Amacınız o kişinin mutluluğuna engel olmaktır. Eğer mutlu olduğu konu evliliği ise evliliğini bozmaya çalışır, arkadaşlarıyla sosyal hayatı ise arkadaşlarıyla arasını bozmaya çalışırsınız. Bunu da iftira atarak, yalan söyleyerek, dedikodu yaparak gerçekleştirirsiniz. En kötüsü ise fiziksel olarak zarar vermenizdir.

Evli bireyler terapiste gitmeli!

cift_b0c63597-f21e-4503-b8d0-642060b9f8e5_1

Bireylerin hayatında zaman zaman meydana gelen duygusal yoksunluklar olası bir durumdur. Bu yoksunluğun acısını yaşamak, bir süre kendinize zaman tanıyarak sağlıklı düşünmenizi sağlayacak bir süreçten geçmenizde fayda vardır. Fakat bu yoksunluğu yeni var olacaklara dönüştürebilmek için adım atmanızda da yarar vardır.

İzlediğiniz dizi ve filmler sizin başkasının mutluluğuna, varlığına imrenme hissinizi telafi ederek duygularınızda ki yoğunluğu bastırabilmenize yardımcı olur. Bu sizin için bir noktaya kadar yapabileceğiniz bir tedavi yöntemi olabilir. Ama bahsedilen noktayı kaçırmadan, yaşayan gözüyle değil de izleyen gözüyle bunu yapmanız gerekmektedir. En sağlıklı çözüm yolu olarak da kendinize sosyal bir aktivite seçerek sizi etkileyen kıskançlık duygusunu bastırmaktır.

kıskanclık-etkisi

Haset duygusunun ağına takıldıysanız ve bu duygu sizin yaşamınızı doğrudan etkileyen bir hal almışsa, birde evliliğinizi de etkileyen bir duruma geldiyse sizin için evlilik terapisi önerilebilecek bir yöntemdir. Bulunduğunuz bölgede terapi için yardım alacağınız psikolog ya da psikiyatr yok ise size faydası dokunabilecek yakınınız ya da tanıdıklarınızdan yardım alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu