Moda

Modern ve Çekici İş Kadınları İçin Stiller

Önceden ne giyeceğimi planlayan kendimi daha iyi ve çekici hissediyorum. Bence, bütün kadınlar böyledir. Giyimi önceden planlamak hanımları çıkılmaz durumdan kurtarır. Kadinlive.com-un “Moda devrimleri” projesi kapsamında bu hafta iş hanımlarının gardırobunu zenginleştirmeyi, ondan etkin ve doğru kullanımı kurallarından bahsedeceğiz.

İş hanımları her gece sevdiği kişiden daha çok sabah işe ne giyeceği hakkında düşünürler. Hatta şöyle bir örnek var ki, erkekler hayatında ciddi adım attığında ilk olarak “Ne diyeceğim?”, Kadınlar ise “Ne giyeceğim?” Diye düşünüyorlar. Bu açıdan her gün farklı bir şey giymek, aynı zamanda ciddiyeti koruyarak şık görünmek iş kadınları için daha zordur.

Hanımların gardırobu ağzına kadar taşsa da, onlar moda tutkusuna hiçbir zaman doymuyorlar. Farklı görünmek uğruna her defasında taze giysilere bol-bol para harcıyorlar. Oysa gardırobundaki giysileri her türlü türlü değiştirilerek ilginç ofis stilleri yaratmak mümkündür. Aşağıdaki ipuçları sayesinde ne giymek üzerinde fazla zaman harcamadan şık kombinler yaratmayı öğreneceksiniz. Küçük değişikliklerle, süslerle hem ofisin en akıllıca hanımı olacak, hem de ofis ciddiyetinizi koruyabilir olacaksınız.

is-kadinlari-stilleri-1

Gerçekten iş giyim bu kadar sıkıcıdır?

Hayır, buna emin olmak için en yakın iş giyim mağazasına gitmek yeterlidir. Onlarca, belki de yüzlerce kostüm, etek, ciddi pantolonlar, gömlekler seçmek mümkündür. Giyim biraz kapalı, biraz mütevazi, ama oldukça modern ve çekici olmalıdır. Ayrıca renk tonları da çeşitlidir. Meslek üslup ciddiyetinden ve güzel görünmenin ahengini kurmaya engel olmamalıdır. Ciddi fason, ama sıra dışı renk tonu, klasik biçim ve yaratıcı (yakalığın yapısı, ceplerin biçimi, zarif Broşlar) bir ayrıntı olabilir. Kendi stiline sadık kalarak da iş üslubunda zarif görünmek mümkündür. Ayrı elementleri gömmek ise artık zevk meselesidir.

Günümüzde prestiji ve adı olan ister büyük, ister küçük kamu ve özel kurumlarının neredeyse tamamında ofis stiline dair giyim kuralları var. İlginçtir ki, bazı şirket yöneticileri dress-kodu işte-ofiste emek verimliliğinin artmasına yol açan başlıca etkenlerden biri olarak görürler ve bu tasarrufu tamamen doğru yaklaşımdır. Fakat kadınların iş giyim kuralları erkeklere kıyasla daha demokratik.

Kostüm : Modern dönem ve yaşam tarzı hanımlara istenilen kıyafeti giymek izin verir. Kadına giyimde hiçbir sınır konulmayıp. Bu açıdan iş hanımları ile erkeklerin ofis dress-kodu birbirine çok yakındır. Çok akıllıca bir model seçin ve kostüm hanımlara da yakıştığını herkese gösterin. Ceket ve pantolon setini farklı kombinlerle kullanımı artık masraftan kaçmak için elverişli yöntemdir. Ayrıca baştan aşağıya aynı renk giymeyin sizi daha uzun ve zayıf göstereceğini de unutmayın. Kostümler daha ince görünmeyi arzulayan kadınlar için kusursuz avantajdır.is-kadinlari-stilleri-2

Pantolon, yoksa etek : İş kıyafetlerinde modern görünmeyin yöntemleri çoktur. İşe etek veya pantolon giymek hakkında muhtemelen defalarca düşündünüz. Özellikle eğer kişilerle kolektif şekilde çalışıyorsanız, pantolon, yoksa etek giymek az kalsın “küresel” soruna dönüşüyor. Pantolonda hem fiziksel, hem de psikolojik açıdan rahat olursunuz. Onlar sizi gereksiz dikkatli bakışlardan kurtarırlar. Sizin hafif karakterli olmanızla ilişkin soruları ortadan kaldırır ve sizin “ciddiyetinize” puanlar ekliyor. Etek de ise siz kadın üstünlüklerimizden kendi yararınıza kullanabilirsiniz. Bu zaman zor ki, kimse size kabalık edebilsin, zor ki, kimse size ciddi rakip gibi baksın. Etek de siz kendi kadın tabiyatınızı vurguluyorsanız ve çevredekilerin gözünde olduğunuzdan daha zarif ve zayıf görünüyorsunuz. Ama bir nokta var. Eğer eteği giyerken her şeyi, özellikle de eteğin uzunluğunu öyle dikkate almalısınız ki, sizin kişiliğinize olan saygı bir damla da olsa azalmasın.

Pantolon ve gömleği birbiriyle kombine etmek en yaygın seçenektir. Üslubun herhangi aksesuarlar sayesinde oluştuğunu unutmayın. Odur ki, klasik pantolonlar, gömlek gibi basit kombini kemerden başka ne kaçamaz. Klasik, sade gömleği bazı günlerde kot pantolonlarla uyarlamak da riskli değil. 1970’li yılların en popüler parçalarından olan enli balak pantolonlara da geçtiğimiz sezondan beri resmi tarzında sıkça tercih edilir. Bu tarz pantolonlar ofis stili için çok elverişlidir.

is-kadinlari-stilleri-3

Kalem etek : Son zamanlarda kalem etekler modacılar tarafından çok farklı şekilde yorumlanırsa da, kalem etek zirvede kalmaya devam ediyor. Özellikle düğmeli gömlekle giyinildiği zaman ofis stilinin en değerli parçalarından birine dönüşüyor. Eğer ayak boyunuz izin veriyorsa, etek-karandaş uzun boğaz çizmelerle giyinin. Bu zaman herkes size hayran kalacak.

Kırçıllı etekler bu yıl da moda. Kırçınlı eteğin midi seçenekleri ofis stili için daha uygundur. Onu basit beyaz gömlekle tamamladıktan sonra akıllıca ofis stiline nail olursunuz.

Leopar deseni : Farklı renkleri birbirine kombinlemekten de korkmayın. Nötr renkleri seviyor, ama akıllıca görünmek istiyorsanız, leopar tasviri giysilerin gücünden. Leopar deseni özellikle çok iddialı olmayan iş giysilerini olağan üstü bir ustalıkla tamamlar. Örneğin, çanta ve ayakkabınız bu renkte olabilir.

is-kadinlari-stilleri-4

En iyi yatırım bir çift siyah ve bej Stiletto : Topuklu ayakkabı iş kadınlarının, ofis çalışanlarının olmazsa olmazıdır. Her kıyafete uyum başka, ayakta çok asil görünüyorlar. Topuklu ayakkabıların kadınların kendine olan güvenini artırdığını bilmeyen yoktur. Kıyafetinize güvenmediğiniz günlerde kendinize olan güveni artırmak için ondan iyi çözüm bulamazsınız.

Klasik büyük çanta : Hayatın karşınıza ne çıkaracağı belli değil. Bu açıdan büyük çantalar hanımları beklenmedik durumlardan kurtarır, hem de tüm iş adaplarıyla uzlaşır. İş kadınları için vazgeçilmez olan elementlerden biri de klasik hattına sahip evrensel çantada. Her kıyafetinizle uyum teşkil etmesi, aynı zamanda iş yerinizde ciddiyeti koruması için siyah, kahverengi, ya da haki renginin tonları çanta seçin. Bu renkli çantalar her giydiğinize uyduğu için ek kaçırmayın.

Zarif saat : Aksesuarları kullanmayı sevmeseniz de, kolunuzun güzelliğini ortaya çıkaran, tarzınıza göre kol saati takmayı unutmayın. Çünkü saat çalışan kadınların tarzını yansıtan en önemli aksesuarı. Saatler sayesinde hem sürekli zamandan haberiniz olacak, hem de güzelliğinizin temel elementini belli etmiş olacaksınız.

is-kadinlari-stilleri-5

Zarif bir kolye : İş yerinde takabileceğiniz en güzel donanımları biri kolyeler. Eğer yönetim izin verirse veya çalışacağınız kurum buna uygunsa, büyük, renkli taşlı kolyeler da takmak olur. Zarafete götüren yol ise köprücük kemiklerden sallanan ince zincirli kolyelerden geçiyor.

Yüzük : Profesyonel ofis imajının ciddiyetini korumak için kendinizi aksesuarların saldırısına maruz bırakmayın. Daha temkinli davranarak aksesuarların sayısını minimuma indirin. Hatta sizin iş yerinizde daha fazla özgürlük yayınlandı, yaratıcı ortamda çalışıyorsanız, bu, size ziynet eşyalarına olan sevginizi bir defaya sergilemeye izin vermiyor.

Giyimi alıcı ince takı takmak ofis stilinde yol verilen durumdur. Bu, tüm zarif ziynet eşyaları için geçerlidir, ama yönteminiz uygun yüzükle akıllara işlenen ofis stili yaratmış olursunuz. Zarif tektaş, ya da ince bir yüzük sayesinde ellerinizin nazikliği daha net görünecek.

is-kadinlari-stilleri-6

Kaşkol ve yaylıklar : Resmi stili biraz harekete geçirmek ve renklendirmek için desenli şallardan yardım alın. Böylece, hem ofise uygun bir kombin oluşturabilirsiniz, hem de dikkat çekici bir stile sahip olursunuz.

Şık yağmurluk, ceket : Kış aylarında hem sizi soğuktan koruyup saracak, hem de tarzınızı yansıtacak yağmurluk, yahut paltoya ihtiyacınız var.

Makyaj ve saç düzeni nasıl olmalıdır?

İş hanımları iyi bilirler ki, doğru seçilmiş giyimi düzgün saç düzeni ve kaliteli makyaj tamamlamalıdır. Obrazda her küçük ayrıntıyı dikkate aldığımızda insan kendini güvende hissediyor. Bununla da başkalarında kendine emin, başarılı insan izlenimi yaratmak zor olmuyor.

is-kadinlari-stilleri-7

Kırmızı ruj : Biraz kırmızı rujdan hiçbir zarar gelmez. Basit elbiseyle bir çekici makyaj yapmaya sizin de hakkınız var. Kırmızı renk çekici ve parlak renk gibi görünse de, makyajda sadelikten kaçmak istediğiniz zamanlarda en iyi renktir. Bu nedenle ofis stilinde giyinen tüm hanımların elinin altında bir adet kırmızı ruj olmalıdır. Rengin güzelliğinizin ön plana çıkarması için mat boyalar seçin.

Ağır makyajdan kaçınmak, ama aynı zamanda da ofis zarifliğine yakışan makyaj BB kreminden kullanın. Bu kremi dairesel hareketlerle yüzünüze yayın. Yanaklarınıza şeftali ve pembe arası tonlarda allık sürerek yüzünüze renk katın.

is-kadinlari-stilleri-8

Ofis makyajının sürekliliğini artırmak için ilk olarak göz kapaklarına parlatıcı sürün. Sonra kahverengi göz farını eğri uçlu eyeliner fırçası ile üst ve alt kirpik diplerine sürün. Bunun sayesinde ağır görüntü gösteri ettirmeden bakışlarınızı vurgulayabilirsiniz. Kahverengi bir tuşla göz makyajını tamamlayabilirsiniz.

Son olarak da evden çıkmadan önce sizi unutulmaz yapan parfümünüzü kullanın. Ben etrafa taze ve temiz kokular yayan parfümlerin taraftarıyım, ama çok sıkmak çevredekilerin baş ağrısına neden olabilir.

is-kadinlari-stilleri-9 is-kadinlari-stilleri-10 is-kadinlari-stilleri-11

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu