Sağlık

Nane bitkisinin tedavi edici önemi

Nane bitkisinin tedavi edici önemi

İnsanların sık kullandığı bitkilerden biri de nane. Mutfakta, yemeklerimizde sürekli naneden kullanıyoruz. Güzel kokusu ile beraber, çöreklerimize de lezzet katıyor. Tadından ek şifa kaynağıdır. Subtropik ve ılıman iklimde yetişen nane sonbahar kuraklığın ve soğuğa karşı dayanıklıdır. Bu nedenle soğuk yerlerde bite bilir. Naneyi kullanırken ağızda tazelik oluşuyor. Bu bir his değil, gerçektir. Nanenin içeriğinde bulunan mentol bu hissi bize sağlar. Sakız da ne kadar çok mentol olsa, bir o kadar ağızda ferahlık olacaktır. Çiçek açmadan önce nane toplanır, gölge olan yerde kurutulur. Nane çayı diyet sırasında çok güzel etkiye sahiptir.

Nane’nin tedavi edici özellikleri nelerdir?

 • Nane ağrı kesici gibi: Cilde uygulanan nane yöntemiyle ağrı kesici özelliği vardır. Baş ağrılarında suyla karıştırılmış nane yağının 10 dakikalık uygulamanız kafi. Burkulmalar da nane yağı ile masaj yapıldığında çok iyi faydası olur. Nanenin kokusu çok güzel kokulu olur. Nane ve Kekik ile yapılan çay çok faydalı ve gribe etkilidir. (içine kabuklu limon dilimlen melidir).
 • Sindirim yollarına etkisi: Mide ve safra salgısını artırır, böylece sindirimi kolaylaştırır. Hazımsızlık, nezle ve kalp bulantısını giderir. Hazımsızlık çekenlerin kötü ağız kokularını önler. Mide spazmını giderir.
 • Karaciğerin dostudur: Karaciğerin çeşitli hastalıklarının iyileşmesini sağlıyor. Karaciğer ağrısını ortadan kaldırır, safra salgısını artırıyor. Safra taşını tedricen döküyor.
 • Mide ve bağırsakta gaz söktürücü özelliğe sahiptir, rahatlık verir: Bağırsaklarda besin yok olmasını önler, ishal geçiriyor. Spazmını giderir.
 • Nanenin nefes yollarında faydası: Astım, grip, öksürük sırasında nanenin birçok yararı vardır. Nefes almayı kolaylaştırır. Balgam getirici.
 • Nanenin sinir sisteminde faydası: Sinirleri yatıştırır, heyecanlı ve korkulu anlarda güven verir. Sinir yorgunluğu, sinirden olan kusmalar, beyin yorgunluğu, beyin iltihabı, migren, el ayak titremesi, felç, heyecandan dil tutulması, uykusuzluk, baş dönmeleri hallerinde çok fayda verir. Kalbi kuvvetlendirir, atışıyla giderir.
 • Nane sindirim sistemi çok iyi gelen bitkidir: Eğer kabızlık ve ishal gibi sorunlarınız varsa nane’nin mucizevi etkisinden yararlanabilirsiniz. Sindirim sisteminizi düzene sokmak için yemeklerden hemen sonra bir fincan nane çayı içebilirsiniz.
 • Nane hanımlara da çok faydalıdır: Ay başının vakti zamanında ve ağrısız olmasını sağlar. Emzirme döneminde süt miktarını azaltır. Sütten kesme zamanı göğsün sütle şişmemesi için ana bol nane yemelidir. Göğüse süt düğümlenmiş ise göğüs üzerine taze nane suyu atmak çok fayda verir.
 • Nanenin mide soğuklamasına faydası: Ani soğuk içecekler ile mide soğuklamasında en faydalı yöntem nane çayının demlenmesi. İçine 3 bardak su, 2 veya 3 yemek kaşığı nane ve yarım limonu ince ince dilimleyip kabukları ile birlikte kaynatıp sıcak sıcak içildiğinde 2-3 saat sonra mide soğuklamasından eser kalmayacak. Defalarca denenmiş yöntemdir.

limon-nane-serbeti

Limonlu nane şerbeti nasıl yapılır?

Malzemeler:

 • Dört adet limonun suyu,
 • On adet taze nane,
 • 200 gram kadar toz şeker,
 • 2 litre kadar su,
 • Bir yemek kaşığı kadar bal,
 • Üç adet karanfil.

Nane şerbetinin hazırlanışı:

Sudan başka tüm malzemeleri bağlı bir kap içerisinde çalkalayarak sekiz saat bekletin. Daha sonra suyu ilave kaynatın. Soğuduktan sonra süzerek servis yapın.

Nane nasıl kullanılır?

Salatalarınızda, yemeklerinizde son derece güzel kokulu nane kullanabilirsiniz. Farklı ağız tadı ile lezzet katabileceğiniz naneyi kuru ya da taze olarak da kullanılabilir. Bunun yanı sıra, nane çayı tüketirseniz hazmın kolaylaşmasına yardımcı olabilirsiniz. Nanenin faydaları saymakla bitiremeyeceğimiz gibi, elde edilen nane yağı da farklı ve çeşitli amaçlarla kullanılabilmektedir. Nane yapraklarıyla hazırlanabilen nane çayı insana son derece huzur verirken, soğuk kış günlerinde nezle ve mide bulantıları gibi rahatsızlıkları da gidermeye yardımcı olur. Sindirim sistemini düzenleyerek sindirimi kolaylaştırmakta ve bağırsaklarda oluşan gazları giderebilmektedir. Nane suyu içerisine az bir miktarsa sirke ilave edilip tüketilirse iç kanama gibi sorunları durdurmaktadır. Nane’nin insandaki diğer bir etkisi de sakinleştirici özelliği taşımasıdır.

Nane yağının faydaları

 1. Yorgunluk ve halsizlik sırasında nane yağını koklamak yeterlidir. Bu sayede nane yağı enerjinizi artıracak.
 2. Naneyi dilinizin üzerine gezdirmekle de ağız kokusunu yok eder.
 3. Çok fazla yemek yediğinizden yakınıyorsanız, iştah kapatıcı özelliği olan nane yağını koklayın.
 4. Midenize bir damla kadar nane yağı damlatıp ovalayın ve etkisine şahit olun.
 5. Ayaklarınız çok ağrıyorsa, bu ağrıları dindirmek için nane yağını ayaklarınıza sürün.
 6. Deri kırışıklarını da giderir.
 7. Mide bulantısı gibi problemleriniz varsa, midenizin üzerine iki damla kadar nane yağı sürün ve masaj uygulayın.
 8. Baş ağrısı sırasında alın ve boyun bölgesine nane yağı sürebilirsiniz.
 9. Yüksek sıcaklığı düşürmek için ayakların altına sürülmelidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu