Sağlık

Nanenin Faydaları ve Nane Neye İyi Gelir

Nanenin faydaları ve nane neye iyi gelir

Nane sofralarımızdan eksik etmediğimiz bitkilerden biridir. İçerisinde bulunan mentol ile ağızda büyük bir ferahlık ve tazelik bırakır. Ilıman iklimlerde yetişebilen bu subtropikal bitki soğuk kış şartlarına ve sonbahardaki kurak havaya karşı duyarlıdır. Naneler çiçek açmadan toplanabilen ve gölgelik alanlarda kurutularak da kullanılabilen bir bitkidir. Dünya üzerinde 25-30 farklı türe sahip olan bu bitki diyet uygulayan kişiler içinde büyük öneme sahiptir.

Nane salatalara ve yemeklere tat vermek amacıyla kullanılabilen ürünlerden biridir. İster kurumuş bir şekilde istenirse de taze olarak tüketilebilen bu ürün hazmın kolay olması amacıyla yemeklerden sonra çay olarak da tüketilebilmektedir. Yapraklarından hazırlanan nane çayı stresi aldığı gibi insanlara da huzur vermektedir. Ayrıca mide bulantısını alarak sindirimi de kolaylaştırmaktadır. Bununla birlikte nane suyuna sirke katılıp içildiğinde kişilerin iç kanamaları durdurulabilir. Nane vücuttaki ağrıları almak adına yağ olarak da kullanılabilmektedir. Nane yağı vücudu rahatlatmakla birlikte insan vücudundaki şişlikleri de yok etmektedir. Nane aynı zamanda soğuk algınlığını da alabilen bir özelliğe sahiptir.

Ağrı kesici nane

Nane taze veya kuru olarak tüketildiğinde bile insan vücudundaki çeşitli ağrıları ortadan kaldırabilir. Bununla birlikte naneler güzel kokulu olduğundan dolayı da ağrıyı alır. Özellikle baş ağrılarını alan nanenin yağı ile ağrılı olan bölgelere masaj yapılması rahatlamayı sağlayacaktır.

Sindirim ve karaciğer dostu nane

Sindirim sisteminde sorun olan kişilerin taze nane tüketmesi hazmın kolay olmasına ve sindirimin rahatlıkla sağlanmasına yardımcı olacaktır. Mide ve safra salgısını da artıran nane ağız kokusunu ve mide spazmını da almaktadır. Safra taşını döken nane, karaciğerdeki ağrıları aldığı gibi olası hastalıkları da ortadan kaldırmaktadır. Gaz söktürücü ve ishali geçirici özelliğe sahiptir.

Nefes ve sinir yollarının dostu nane

Balgamın sökülmesinde ve gribin ortadan kaldırılmasında etkilidir. Astım ve öksürüğe iyi gelir. Sinir sıkışmalarını, sinir yorgunluğunu ve stres halindeki kasılmaları ortadan kaldırarak kişiye huzur verir. Migren, felç, el ayak titremesi, dil tutulması gibi sorunların çözümünde de kullanılabilir. Sindirimi kuvvetlendirir ve kabızlığı geçirir.

Kadın hastalıklarında nane

Adet ağrılarının geçmesinde nane kullanılabilir. Nane annenin sütü artırır ve çocuğun sütten kesileceği zaman göğsü rahatlatmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu