Kadın Sağlığı

Yorgun hissettiren besinler

Yorgun hissettiren besinler

Günlük hayatımızda çalışırken enerjinizde düşüşler olduğunun farkındasınız değil mi? Bu düşüşlerin sebebi sabah kahvaltısının, öğle yemeğinin ya da ara öğünlerinizin olduğunu biliyor muydunuz? Çoğu yiyecekler enerjimizi sömürür. Aşağıdaki okuyacağınız enerji emici menüler ile kendi menülerinizi karşılaştırmanın tam zamanı!

Sizin yorgun olmanıza neden olan yiyeceklerden bazıları:

Muz:

Muz, yüksek oranda magnezyum içerir ve insanları yorar. Uzmanlara göre magnezyum kas gevşetici görevi görür ve yatmadan kullanmak için idealdir. Bunları gün içerisinde tüketmek enerjiyi düşürür ve tüketmemek gerekir.

muz

Beyaz ekmek:

Beyaz ekmek, buğday ekmeği tüketmek, kahverengi pirinç yemek yerine beyaz ekmek tüketmek, beyaz pirinç gibi yüksek glisemik endeksli karbonhidrat yemek, insanlara güç vermez ve tok hissettirmemektedir. Tam tahıllı gıdalarda olduğu gibi enerji seviyenizin akışını düzenlemez.

ekmek

Kırmızı et:

Kırmızı et, çok fazla yağ içeren etleri yediğiniz zaman sizin bitkin olmanıza sebep olabilir. Kırmızı etin yağlarını yakmak için çok fazla enerjiye sahip olmak gerek. Kırmızı et yerine balık yemenizi öneriyor uzmanlar. Balıkta bulunan omega3 yağ asitleri beyin fonksiyonlarına ve odaklanmada yardımcı olduğu kanıtlanmış bir gerçektir.

kırmızı et

Vişne:

Vişne, suyu ve meyvesi tıpkı uyku ilacı gibidir. İçerisinde yüksek dozda melatonin vardır. Uyku düzeni için çok etkili olan vişne, uyku problemi olanlar için etkili de olsa gün içerisinde yemek için çok tavsiye edilmemektedir.

vişne

Tatlı:

Tatlı, gün ortasında tükettiğiniz aşırı dozda şeker içeren tatlılar sizi yemek komasına sokabilir. Şeker vücuttaki insülini artırır. Bu durum sizin uykunuzu getirir. Enerjiye ihtiyacınızın olmadığı bir zamanda tatlı yiyebilirsiniz.

baklava

Kahve:

Kahve, genelde kahve ve çayın bize enerji verdiğini biliriz. Tam tersi bu içecek sizin yorgun hissetmenize neden olur. İlk içince bir buçuk saat süresince uyanık hissettirir daha sonra kafein etkisi azaldıkça yorgun hissetmenize sebep olacaktır. Uzmanlar günde 200-300 mg kafeini ufak ufak uzun sürede sabahtan öğleye kadar içilebilir.

kahve

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu