Moda

Kadınlara Zarar Veren Kıyafetler

Kadınlara zarar veren kıyafetler

Kadınlar güzel ve şık görünmek için giydikleri kıyafetler bazen başlarına dert olabiliyor. Moda tutkumuz yüzünden bazende canımız çok fena halde yanabiliyor. Birçoğumuzun dolabından eksik etmediği kıyafetler vücudumuza oldukça zarar verebiliyor. Bir takım rahatsızlıkların meydana gelmesine neden olan giysiler, insan vücudundaki iskelet sistemine bazı zararlar ve ağrılara neden oluyor. Onun için kıyafet seçerken oldukça dikkatli olmanızda büyük fayda var.

Kadınlara zarar veren kıyafetler

İngiltere’nin bir araştırmada, günlük giyilen kıyafetler iskelet sistemimize zarar veren kıyafetler yakın mercek altına alındı. Araştırmayı yapan Kayropraktik örgütü açıklamasında güvenerek ve severek giydiğimiz kıyafetler boyun, sırt ve diz gibi bölgelerde çok ciddi ağrılara neden olabilen kıyafetlerin listesi çıkardı. Kadınların güvenli olarak gördüğü birçok kıyafet sağlık açısından zararları olabileceğini kaydetti.

Her şeyden önce sağlımızın daha önemli olduğunu bilmeniz gerekir. Şimdi gelin bu araştırmada ortaya çıkan kıyafetler bir inceleyim.

Kalem etek

kalem etek

Kalem etekler dar olduğundan dolayı dizleri birbirine iyice yakınlaştıracağı için düzenli ve dengeli yürümenize ve dizlerinizi bükülmesini zorlaştırdığından dolayı hareket alanınızı daraltmaktadır. Bu şekilde sürekli giyildiğinde zaman içerisinde kasların geriye çekilmesine ve dizlerdeki disklere kadar problemler oluşturabilmektedir.

Ağır kolye

ağır kolye

Boynumuzdaki kaslar, eklemler ve tendonlar 4.5 ile 5.5 kg arasındaki bir ağırlığı taşımak için denge tutarlar. Fakat ağırlığın üzerine birde ağır bir kolye eklediğinizde, boyun kasları dolayısı ile dengesi bozulacaktır. Bu tür durumlarda ortaya çıkan sonuçlar ise boyun tutulmaları, boyunda acı ve ağrılar ve uzun bir sürede de duruş bozuklukları eğrilikler gibi sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Toparlayıcı korse

toparlayıcı korse

Eğer kullandığınız korseler likralı yada esnek değilse, kıyafetlerin içine giydiğiniz dar korseler, sizin nefes alıp vermenizi zorlaştırarak hareket etmenizi sınırlandırır dolayısı ile omurganıza basınç yapar. Bu durumda sürekli giyilen korseler bel kısımlarında ve üst bölgelerinde ciddi zararlar meydana getirebiliyor.

Yüksek topuklu ayakkabılar

yuksektopuk

Topuklular, ayak ve sırt sağlığı için ciddi problemler ortaya çıkarabiliyor. Bu ayakkabılar ayak parmaklarında çıkıntılar ve nasır gibi problemlere neden olduğu gibi baldır kaslarının da kasılmasına ve dolaşım sistemine zarar verebilmektedir. Bunun dışında sürekli olarak yüksek topuklu giyildiğinde dizlerde ağrılara neden olabilmektedir.

Üçgen boyundan bağlamalı üst kıyafetler

boyundanbaglamali

Bikiniler, bluzlar yada iç giyim çamaşırlarında kullanılan boyundan bağlamalı kıyafet modellerinden uzak durulması gerekiyor. Bu tiplerdeki kıyafetler aynı ağır kolyelerde olduğu gibi boyuna uyguladığı baskıdan dolayı boyun, omuz ve sırt bölgelerinde ciddi sıkıntılar ortaya çıkarabilmektedir.

Dar sütyenler

dar-sütyen

Özellikle büyük göğüslü kadınların ince askılara sahip sütyen modelleri giymemesi sağlık açılarından çok önemli olduğu vurgulanıyor. Aksi uygulamalarda omuzlarınızda fiziksel ve biyolojik problemlere neden olabilmektedir.

Dar kot pantolonlar

dar kotlar

Dar jean’ler bel, kalça ve baldır kısımlarını çok fazlasıyla sararak sıkan pantolonlar, özellikle yürüyüşünüzü zorladığından dolayı eklemlere zarar vermektedir. Sürekli kullanım sonuncunda ciddi ağrılara neden olabilir.

Büyük boy çantalar

buyukcanta

Büyük beden çanta modelleri, dirseğe takıldığında omurgalarda uzun süreli kullanım sonuncu olarak eğriliğe sebep oluyor. Dolayısı ile görüntü bozukluğu ve omuz, sırt, boyun sağlığını da oldukça fazla bir şekilde etkiliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu