Estetik

Bölgesel Zayıflamanın En Kolay Formülü: Liposuction

Liposuction (liposakşın) iyi bir görünüme kavuşmak isteyenlerin en sık tercih ettiği estetik operasyon olarak biliniyor. Bu kadar çok tercih edilmesinin en önemli sebebi de işlemin hemen sonuç vermesi olarak görülüyor. Günümüzde en fit bireyler bile bölgesel incelme için liposuction uygulamasına başvuruyor. İnce bir bele ve düz bir karın görüntüsüne ulaşmak için inatçı yağ hücrelerinden kurtulmanın en etkili yöntemi olan liposuction, aşırı kilolu bireylere uygulanamıyor. Liposuction uygulanan hastalar genellikle bir buçuk ay içerisinde havuza veya denize girebiliyor.

Liposuction Bölgesel Zayıflamanın Kolay Yolu

Yağ Aldırma İşlemi Olarak Bilinen Liposuction Nedir?

Bölgesel zayıflama isteğiyle yola çıkanların imdadına koşan liposuction yağ aldırma veya yağ çekme işlemi olarak da adlandırılıyor. Karın, bel, uyluk ve boyun gibi kısımlardaki fazla yağların rahat ve güvenli bir şekilde alınmasını sağlayan operasyon, obezite gibi problemlerin tedavisinde ise kullanılamıyor. Uygulama sırasında vücudu şekillendirme amacıyla vücuttan belli bir miktarda yağ alınıyor. İdeal kilosuna yaklaşmış ancak egzersize dirençli bölgelerdeki yağlanma probleminden kurtulamayan hastalarda kesin sonuçlar elde ediliyor. İşlem sırasında alınabilecek yağ limiti ise kişinin genel sağlık durumuna, ruh haline, geçirdiği hastalıklara ve kullandığı ilaçlara göre belirleniyor. Belirlenen üst sınırdan daha fazla yağ alınamıyor. İstatistiklere göre erkekler meme ve karın bölgelerindeki, kadınlar ise bel basen ve karın dolaylarındaki fazlalıklar için yağ aldırmayı tercih ediyor.

Liposuction Bölgesel Zayıflama

Yağlardan Kalıcı Olarak Kurtulmak Mümkün

Her cerrahi operasyondan önce olduğu gibi liposuctiondan önce de doktorunuzla ön görüşme yapmanız gerekiyor. Bölgesel incelmenin hedeflendiği bu operasyon için gerçekçi beklentilere sahip olmalısınız. Vücut hatlarının daha düzgün hale gelmesini hedefleyen uygulama genel bir zayıflama ameliyatı olarak görülmüyor. Bölgesel yağlanma dışında genel kilo problemi olan hastalara öncelikle diyet ve spor programı öneriliyor. Liposuction, ciddi ve tekrarlayan sağlık problemleri olmayan, hamile veya yeni doğum yapmış olmayan herkes uygulanabiliyor. Yaş durumu ise uygulama önünde bir engel teşkil etmiyor.

Liposuction Bölgesel İncelme

İyileşme Sürecinde Egzersiz Yapmak Oldukça Önemli

Operasyon öncesinde yağ alınacak bölgeler işaretleniyor. Öncesi-sonrası karşılaştırması için fotoğraf çekiliyor. Uygulama sırasında anestezi kullanıldığından hasta herhangi bir ağrı hissetmiyor. İnceltme işlemi yapılacak bölgeye küçük bir kesik açılarak bölgedeki inatçı yağlar eritiliyor veya parçalanıyor. Küçülen bu yağ parçaları vakum yöntemiyle vücut dışına çıkartılıyor. İşlem tamamlandıktan sonra duruma göre dikiş atılıyor veya bandaj yardımıyla bölge korumaya alınıyor. Operasyon sonrasında hastaya, oluşabilecek ödeme karşı özel üretilmiş korse giydiriliyor. Korse ve yürüyüş sayesinde ödem çok daha hızlı şekilde vücuttan atılıyor. Bol su tüketmek ve sigaradan uzak durmak da hızlı bir şekilde iyileşmek için oldukça önemli. Uygulamadan bir hafta sonra dikişler alınıyor. Liposuction operasyonu bittikten hemen sonra sosyal hayatınıza dönebilirsiniz. Bir ayın sonunda ise egzersiz yapmaya başlayabilirsiniz.

Liposuction Sonrasında İdeal Kilonuzu Koruyabilirsiniz…

Operasyondan hemen sonraki dönemde ağır egzersizlerden kaçınılmalı ancak ameliyattan sonraki dönemde mümkün olduğu kadar çok yürüyüş yapılmalı. Yürümek, pıhtılaşmayı ve oluşabilecek diğer problemleri engellemekle kalmıyor aynı zamanda daha iyi hissetmenize de yardımcı oluyor. Düzenli spor takvimi planlamak için doktorunuza danışabilirsiniz. Liposuction sonrası ulaşacağınız ideal silüeti korumak için beslenmenize de dikkat etmeniz gerekiyor. Daha fazla meyve sebze tüketmeli, mümkün olduğunca şeker ve doymuş yağ içeren besinlerden uzak durmalısınız. Doktorunuzun tüm önerilerini dikkate alarak uzun vadede koruma sağlayabilirsiniz. Siz de inatçı bölgesel yağlardan teknolojik yöntemler ve uzman bir doktor gözetiminde kurtulmak istiyorsanız Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Alpaslan Topcu’dan randevu alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu