Anne & Çocuk

Çocuğa Doğru Okul Seçimi Nasıl Yapılır? ‘İlköğretim’

Çocuğa doğru okul seçimi nasıl yapılır?

İlk-orta ve lise öğretimi 15 Eylül’de başlayacaktır. Birinci sınıflar ve okul öncesi öğretim ise 8 Eylül tarihinde başlatılacaktır. Zaman dara girdiği için artık çocuğunuzu hangi okula göndereceğinizi belirlemeniz gerekmektedir. Okul seçimi oldukça dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Özel okul mu devlet okulu mu? Uzman Psikolog Doktor Yegan Sasık okul seçiminde dikkat edilmesi gerekenleri sizlere açıklamaktadır.

Çocuğunuz okula başlamaya ne kadar hazır?

Yeni başlayacak olan 4+4+4 sistemin faaliyete geçirilmesinden sonra yapılan öneriler dahilinde sistem revize edilerek 1. sınıfa başlayacak olan 60-68 ay arasında ki çocukların okula başlama olgunluğu henüz yeterli seviyeye ulaşmamışsa yetkili birimlerden rapor almadan çocuklar 1 sene sonra okula başlayabilirler. Fakat 69-70-71 aylık çocuklarda bu grubun içerisindeyse okula geç başlamaları için uzmandan rapor almaları gerekmektedir.

Peki, bu rapor nedir? Velilerin ürkmesine neden olan rapor sözcüğü, henüz okula başlamaya hazır olmayan ve ruh gelişimini tamamlamayan çocukların okul sürecine 1 yıl geç başlatılması ve bu süre içerisinde bilişsel becerilerinin gelişmesi, sosyal-duysal beceriler edinebilmesi, öğrenme yetisini daha kolay kazanabilmesi gibi faaliyetlerin kağıda dökülme biçimidir.

Rapor, okula başlamaya hazır olmayan çocuğunuz ile ilgili bilgileri içermektedir. Okula bir sene daha geç giderse bu süre içerisinde duygusal, sosyal, bilişsel ve fiziksel yönden kazanımlar elde edebileceği gibi yaş alarak okula da başlamaya hazır hale gelir. Çocuğunuzun okula başlaması konusunda endişeleriniz varsa bu konuda uzman bir psikologdan yardım edinebilirsiniz.

cocuk-okulu-1

Devlet mi özel okul mu tercih edilmeli?

Bazen kafaları karıştıran bir diğer konu da budur. Özel okulu tercih eden velilerimiz maddi kazancına uygun, bütçesini zorlamayacak okul seçimleri yapmaları gerekmektedir. Her ne kadar iyi bir okula gitseler de evde yaşanan maddi sıkıntılar çocuklara ağır bir yük gibi gelebilir.

Okul seçiminde dikkat etmeniz gereken bir husus da okulun yabancı dil eğitimi verip vermemesidir. Bazı çocuklar dil eğitiminde zorluk çekebilir. Bundan dolayı çocuğunuzun bilgi ve becerilerine yönelik okul seçimi yapmanız kendi hayallerinizi ve görüşlerinizi hesaba katmamanız gerekmektedir.

Aslında maddi bütçeniz ve ailevi düzeyiniz çocuğunuzun nasıl bir okula başlayacağını az çok belirler. Karar verirken bu hususları göz önünde bulundurmanız önemlidir. Okullar hakkında genel anlamda fikir edinmek isteyen kişiler için yapılan araştırmada şunları göz önünde bulundurabilirsiniz.

  • Geçmişi olan köklü bir okul,
  • Deneyim kazanmış, yeniliklerin takipçisi olan eğitim kadrosu,
  • Yabancı dil eğitimi veren kurumlarda ana hedef yabancı dil ise ilk önce yabancı dil eğitimine bütün sistem üzerinden ağırlık sağlanması.
  • İlkokulun devamı bulunması.

En gerekli ilke, ilköğretim yıllarında çocuklara sevmeyi, öğrenmeyi aşılamaktır. Buna bağlı olarak da uygun olmayan eğitim sisteminde çocukları zorlamak doğru değildir. Çocuklara sabırlı ve sevgi ile yeni bilgiler öğretmeye çalışırsanız çocuklar bunu kolayca kavrar. Bu noktada da devreye çocukların özel ilgi alanlarını keşfetmek, öğrenme sürecinde ki bireysel farklılıklarını ortaya çıkarmak yer almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu