Kişisel Bakım

Genç kalmak için 5 öneri

Genç kalmak için 5 öneri

Kadınların ortak düşüncelerinden bir tanesi ve yaşı kaç olursa olsun her zaman için genç görünmektir. Yaşadığımız hayat koşuşturmacısı atladığımız bazı noktalar yaşlanmayı geciktirebilir. Dermatoloji uzmanı Ata Nejat Ertek bu konuyla ilgili birçok kafamıza takılan sorulara cevap veriyor. Belki de önceden hiç duymadığınız formüller genç kalmamız da ciddi derecede etkilidir.

Genç kalmak için 5 öneri

01. Olumlu psikoloji

Örneğin her zaman bütün olaylara karşı pozitif düşünerek olumlu olmak pozitif düşündüğümüz takdirde cildimiz daha genç ve pürüzsüz kalıyor. Stresli olduğumuzda cildimiz hemen tepkiye geçerek bağışıklık sistemimizi zayıflatan kortizon hormonu salgılayarak cildinizden içeri girmesini sağlıyor. Cildimiz birçok şekilde tepki verebiliyor deri döküntüleri yapabiliyor. Akneler sivilceler ortaya çıkıyor. Kaşıntılar meydana geliyor pürüzlü bir hal alıyor. Böyle bir sıkıntı yaşamak istemiyorsak stresten uzak durmaya dikkat etmemiz gerekiyor.

02. Yüz üstü uyumaktan vazgeçin

Vazgeçemediğimiz bazı hatalarımızdan uzak durmamız gerekiyor. Yüz üstü uyumaktan artık vazgeçmeliyiz. Yüzümüzün kırışmasını istemiyorsak dekolte bölgemizde çizgilerin oluşmasına rahatsız oluyorsak mutlaka yüz üstü uymaktan vazgeçmeliyiz. Bu davranıştan vazgeçebilmek için yattığımızda yüzüstü yatmak yerine sırt üstü yatarak böylelikle kendimizi alıştırabiliriz. İlerleyen yaşlarda derin çizgilerin izin oluşmasını istemiyorsak bu ayrıntılara dikkat etmeliyiz.

03. Bol bol A vitamini

Cildimize uygulayacağımız antioksidanlarla daha kusursuz bir görünüme kavuşabiliriz. Kırışıklıkları enfeksiyonları önleyerek daha dirençli olabiliriz. A vitamininden zengin olan sarı renkli sebze ve meyveleri tüketerek daha güçlü bir cilde sahip olabiliriz. A vitamini yaşlanma sürecini yavaşlatarak cildinizin bağışıklık sistemini güçlendirir. Deri kullanmasını önleyerek daha pürüzsüz bir görünüme kavuşabiliriz. Patates kayısı havuç gibi A vitamini zengin olan gıdalar tüketerek daha hoş görünebiliriz. Brokoli ve ıspanağı da atlamamak gerekmektedir. D vitamininin ciddi derecede bulunduğu bu sebzelerde cildimizi daha genç ve dirençli bir hale getirmeniz mümkün. Tükettiğimiz sebze ve meyvelerle daha canlı ve genç bir cilde kavuşabiliriz.

04. Asitli içeceklerden uzak durun

Vücudumuzda biriken asitli içeceklerden uzak durmalıyız. Asitli içecekler sebebiyle vücudumuz hızlı bir şekilde yaşlanır. Bu nedenle asitli içecekler yerine su tüketebiliriz. Sağlıklı bir cildimizin olmasını istiyorsak bol bol su tüketmeye dikkat etmeliyiz.

05. Sıcak su ile yıkanmayın

Bir farklı ayrıntıda sıcak su ile yıkanmaktan vazgeçmektir. Ayağımızdaki damarlara zarar veren sıcak su varis oluşmasına yol açmaktadır. Orta sıcaklıktaki suyla banyo yaparak gençliğimizi uzun süre koruyabilir ve sağlığımızı kontrol altında tutabiliriz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu