Saç Bakımı

Uzun ve sağlıklı saçlar için

Saçların güzel ve sağlıklı olması her kadının arzusudur. Ama belli yaştan sonra ister iç, gerekse dış faktörlerin etkisi sonucunda saçlar cansızlaşıyor ve dökülür. Bu sorunun önüne geçmek için birçok yöntemler, maskeler mevcuttur.

Ne yazık ki, bir çok kadınlar da arada olmaması nedeni ile, ya da tembellik yüzünden saçlarına bakım yapmıyorlar. Şimdi ben size en rahat ve çok güzel efekt veren bir bakım aracı yazacağım. Saçlarınızın dökülmesini önlemek ve aynı zamanda çabuk ve hızlı uzamasını sağlamak için size “Genecerçek yağı” gerekmektedir. Bu yağı tüm eczanelerden alabilirsiniz.

Fiyatı da daha ucuzdur. Burada esas dikkat edilmeli nokta yağı nasıl kullanmaktır. Bazı insanlar yağdan soğuk halde kullanıyor ve hiç bir sonuç elde edilememektedir. Kullanımdan önce saçlarınızı iyice tarayın. Sonra hint yağını veya bir kaba dökerek ateşin üzerinde, ya da kendi şişesi ile beraber sıcak suhamamında ısıtın. Çünkü yağ sıcak olunca kafa derisi onu daha iyi emiyor. Isıtılmış yağı bir geniş ağızlı kaba döküp parmaklarınızı yağa batırın ve saçlarınızın diplerine masajla yedirin.

uzun-sac-1

15 dakika boyunca saç derisinin her tarafına yağı masaj yaparak iyice yedirin. Sonunda saçlarınızın uçlarına doğru tüm saç yüzeyini iyice yağlayın. Daha sonra başınıza plastik bone takın ve üzerinden başınızın tüm yüzeyini yün havluyla iyice kapatın. Soğuk havaya çıkmayınız ki, saçlar sıcakta kalsın. Yağ saçlarınızda 1-3 saat içinde kalmalıdır. Daha sonra ılık su ve şampuanla yıkayabilirsiniz. Ben bu maskeye haftada bir kez kullanıyorum ve ılık su ve çocuk sabunu ile saçlarımı yıkıyorum. Eğer saçlarınız çok dökülüyorsa, haftada iki kez uygulayabilirsiniz. Yararını gördükten sonra ise ayda bir kez kullanmanız önerilir …

Saçınız sürekli boyamadan ve fön kullanmaktan kırıldı ve önceki sağlığını, kuruluğunu kaybetmiştir? O zaman aşağıdaki maske tam size göre.

2-3 çorba kaşığı hint yağını su kurnasına kızdırıp. Daha sonra içine 2 damla A ve E vitaminlerini katıp çözümünü bekliyoruz. Saçlara çekmeden önce beton içindeki karışım 4-5 damla apelsin yağı döküp. Maskeyi masaj şeklinde saçlarınzın köklerine çekin. Daha sonra tüm saçlarınız boyunuza kadar yayın. 40-50 dakika sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

bakimsiz-sac-1

Boyalı saçlarda deformasyona uğrayan saç derisi ve köklerini kurtarmak için maske 

– 1 bardak buğday
– 5 bardak su
– Yarım armudu bardak hint yağı

Buğdayı suda kaynatın. Kaynadıktan sonra yavaşça ezin. İçine hint yağını ilave edin ve karıştırın. Saçdiplerine ve saçın tüm yüzeyine masajla sürün. Maskeyi başınızda 1 saat, maksimum 2 saate kadar tutun ve yıkayın.

sac-yikama-maske

Cansızlaşmış saçlar için turp maskesi

– 3 bardak su (temiz, içilmeli su)
– 1 adet yumurta sarısı
– 1 adet orta büyüklükte siyah turp

3 bardak suyun içine turpu kabuklu rendeleyin. Yarım saat kadar kaynatın. Kaynamaya başladıktan sonra gazın üzerinden alın. Daha sonra iliq sertifikalı kadar soğutun. Sonra tənzifdən süzün. Temizlenmiş turp suyunun içine 1 adet yumurta sarısı ekleyin ve iyice karıştırın. Karışımı saçın diplerinden başlayarak tüm saça uygulayın. Daha sonra başınıza plastik bone takın. 4 saate kadar bekleyip ılık su ve şampuanla saçlarınızı temizleyin. Bu tedavi haftada 2-3 kez uygulanmalıdır.

guzel-saclar

Zeytinyağlı saç maskesi

5 yemek kaşığı zeytinyağını 2 adet yumurta ile karıştırın. Karışımı masajla saçlarınıza sürün. Ardından saçlarınıza plastik bone takarak 15 dakika bekleyin.

– Sonra ılık su ve şampuanla durulayın.
– Her birinize sağlıklı ve güzel saçlar diliyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu