Diyet Listesi

Hafta Sonları Kilo Vermek için Ne Yapılmalı?

Hafta sonları kilo almaya son verin

Diyet programı uygulayanların en çok takıldıkları konulardan biriside hafta sonu gezmeleri ve küçük kaçamaklarıdır. Tüm hafta boyunca doğru bir şekilde yapılan diyetler hafta sonlarında ise birçok farklı nedenlerden dolayı dengesini kaybeder.

Hafta sonları, geç uyanmak, kaçırılan öğün saatleri, ara öğünlerin atlanması gibi ve bunun dışında kahvaltı sofraları, akşamları ise dışarıya çıkarak yemek yemek, gün boyunca atıştırılan fastfood yiyecekler en çok rastlanan olaylardandır. Uzman diyetisyenler bu konu hakkında bazı önerilerde bulunuyorlar.

Uzman diyetisyenlerin hafta sonu diyeti için verdikleri önerileri Kadınlive editörleri olarak kaleme alıyoruz. Şimdi gelin hep birlikte diyet uzmanlarının bizlere önerdiklerine bir göz atalım.

Cuma Akşamı İçin Yemekler

Hafta sonu başlangıcı olan cuma günü akşamı geceyi, sabaha karşı bekleme gibi bir fikriniz varsa, akşam yemeği yerken daha dikkatli olmanızda fayda var. Eğer o gece alkollü içecekler içecekseniz, akşam yediğiniz yemeklerde şeker oranı yüksek olan besinlerden mümkün olduğunca uzak durun ve fazla meyve tüketmeyin.

Eğer karınınız açsa, alkollü içecek tüketmeyin, çünkü kan şekeri değerinin hızlı bir şekilde düşmesine yol açabilir. Dolayısı ile gecenin sonunda kokoreç, ekmek arası köfte, dürüm ya da çorba gibi yiyecekleri tüketmenize neden olur. Alkol tüketmek yerine daha şekersiz ve soğuk bir şeyler için ya da sodayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca alkollü içecekler arasında düşük kaloriye sahip olan içecek şarap olduğunu unutmayın. Bu tür içecekler insan vücudunda aşırı sıvı kaybına neden olacağından dolayı gece boyu su tüketmeyi ihmal etmeyin.

Cumartesi Öğlen

Eğer akşamdan kalma bir durumunuz varsa, kahve içmeniz yerine ödem attıran yeşil çayı tercih edebilirsiniz. Çok hafif şekilde kahvaltı yaparak güne başlayın. Günün devamında maydanoz, roka, tere gibi yeşilliklerden gün boyunca tüketin. Suyu kesinlikle unutmuyorsunuz günde en az 2 litre su içmeye dikkat edin.

Cumartesi akşamı için yine Cuma gecesine benzer bir gece geçirecekseniz, ertesi günü pişman olmamak için gün içerisinde bol bol egzersiz yapmaya çalışın. Eğer egzersiz yapmak istemiyorsanız, yarım saat orta tempoda yürüyüş yapın bu sayede 200 kalori yakmış olacaksınız.

Cumartesi Akşamı

Gün içerisinde çok fazlaca tükettiğiniz yiyecek ve içecekler hemen yağa dönüşmesine izin vermeden yakmak için sıklıkla dans edin.

Pazar Brunch

Pazar keyfinin vazgeçilmezlerinden olan bruncha, gidecekseniz eğer öğlen yemeklerini ve ara öğünleri gözden çıkartmalısınız. Tabaklarda mümkün olduğu kadar peynir ve yumurta protein bakımından zengin olan besinlere yer verin. Eğer kahvaltıda bal, reçel ya da çikolata gibi besinleri yerseniz, kahvaltı sonra mutlaka meyve yiyin.

Şarküteri ürünleri olan sosisler, salamlar gibi yiyecekleri çok fazla abartmadan tadımlık olarak yiyin. Ekmek konusunda tam tahıllı ekmekleri tüketmeye dikkat edin. Patates, ekmek, pirinç gibi yiyecekler aynı grup besinlerden olduğunu da unutmayın bu besinlerden sadece ikisini seçin. Bol bol söğüş ve sebze gibi yiyecekleri tüketin.

Pazar Akşamı

Yeni bir haftanın başlangıcına hazırlanırken, hafta içi menümüzü de gözden geçirmeliyiz. Tüm hafta sonu boyunca yediğimiz yiyecekler ve içecekleri bir yere not edin. Hangi besinleri çok fazla tükettiğinizi belirleyin. Brunchta gittiğiniz pazar sabahı çok fazla kaçırdıysanız, akşam yemeğinizi çorba, peynirli salata ya da yeşil salata ve ayran tüketerek geçirebilir böylelikle hafif yiyecekler tüketmiş olursunuz.

Hafta Sonu İçin 5 Farklı Hile

Su içmeyi kesinlikle ihmal etmeyin. Susuzluk insanı bazı zamanlar aç hissettirebilir. Dolayısı ile hafta sonlarında en çok ihmale getirilen bir konu olan suyu gözden kaçırmayın. Özellikle çantanızda yarım litrelik şişeler içerisine su koyun. Unutmamak için gerekirse telefonunuza uyarı mesajı koyabilirsiniz hatırlatmak için.

Hangi öğün yiyecekseniz yiyin ilk önce az miktarda salata tüketmelisiniz. Lif, size tokluk hissi sağlayacak ve bundan ötürü daha az tüketim yaparsınız.

Genellikle hafta sonu koşuşturmaca fazla olduğundan dolayı öğünlerinizi kaçırabilirsiniz ve uzun saatler boyunca aç kalınabilir. Böyle durumlarda 1 avuç kuru yemiş iyi gelecektir. Bu sayede bir sonraki öğün için daha az beslenirsiniz.

Hafta sonu alkol aldıysanız, vücuttaki ödemin dışarıya atılabilmesi için günde en az 2 veya 3 bardak yeşil çay tüketmelisiniz. Böylelikle ödemi daha kolay bir şekilde atabilirsiniz.

Düzensiz bir şekilde beslenme sonuncunda kabızlık sorunu yaşıyorsanız, bunun çaresi ananastır. Saat değişikliği ve az su tüketmeden dolayı kabızlık sorunu yaşıyorsanız sabah kahvaltı yapmadan ya da gece yatmadan önce 1 veya 2 dilim ananas tüketerek, üzerine de 1 bardak su içerek sorunu düzeltebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu