Cilt Bakımı

Akne Problemi, Akne Tedavisi İçin Ne Yapılmalı?

Akne Problemi, Akne İzleri Nasıl Geçer ve Akne Tedavisi İçin Ne Yapılmalı?

Ergenlik döneminden itibaren sorun haline gelen akneler, birçok gencin hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle kistik formda olanlar ve tüm yüzü kaplayanlar, gençlerin özgüvenlerini olumsuz yönde etkilemektedir. O yüzden akne tedavisi zaman kaybetmeden başlanmalıdır.

Peki dıştan tedaviye rağmen bitmeyen akneler nasıl geçer? İşte bu durumda profesyonel destek şart oluyor. Dermatoloji uzmanı siz bir takım kan tetkikleri yaparak, antibiyotik tedavisine başlamak için uygun olup olmadığınızı inceleyerek karar verir. Tedavi için uygun olan adayların boy ve kilolarına göre uygun olan dozajda ilaç tedavisi başlar.

Antibiyotik tedavisi oldukça ağırdır. Kesinlikle gebe kalınmaması gerekmekle birlikte, emziren annelerin de kullanmaması gerekmektedir.

Kistik Formdaki Akneler Üzerinde Etkili

İlaç dozajı her hasta için farklıdır. Bu yüzden hekimin tavsiye ettiği miktardan fazlası kullanılmamalıdır. Sabah ya da akşam tok karnına içilebilen bu antibiyotikler, özellikle dudaklarda kuruma, sivilcelerde artış ya da kemik ağrıları gibi yan etkiler yapabilmektedir. Hamilelikle kullanılmaması ve kullanırken hamile kalınmaması sakat doğum riski nedeniyle ayrı bir öneme sahiptir.

Ortalama 6 ay süren uzun süreli bir tedavi olan akne sorununda antibiyotik tedavisi yaptırarak kalıcı olarak sivilce sorunundan kurtulmak mümkün oluyor.

Akne Dış Tedavi ve İzler

Dış tedavi konusunda pek bir tercih yapılmayan akne probleminde, antibiyotik tedavisi bittikten sonra iz kalırsa dış tedavi uygulanır.

Çoğu zaman ilk 3 ay sonrası cildinizde yeni aknelerin çıkması mümkün olmaz. Pürüzsüz ve canlı bir cildiniz olacağı için güneş ışınlarından kesin bir korunma sağlamanız şarttır. 50 faktörlü güneş kremlerini kullanarak, kısa mesafede dahi güneş koruması sağlamanız şarttır. Aksi halde güneş lekeleriyle baş etmek zorunda kalabilirsiniz.

İzler konusunda bilinçsiz bir şekilde krem ve ilaç kullanmaktan kaçınmanız gerekecektir. Çünkü uzun süreli bir tedavi olan akne sorunu, hekim kontrollü ilerlemesi gereken bir konudur.

Akne Tedavi Süresince Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Akne tedavisinde kullandığınız ilaçlar haricinde cildinizi güneşten korumak ve nemlendirmek için dermatolojik kremler kullanmanız gerekmektedir.

Bu kremleri de hekiminizin önerisine göre belirleyebilirsiniz. Özellikle gençler, akne tedavisinde krem kullanımı konusunda önlem almazsa, lekelerin yok olması pek mümkün olmaz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu