Kurabiye Tarifleri

Enfes Un Kurabiyesi Tarifi

Un Kurabiyesi

Evet, bugünkü konumu siz, mutfağı kendine dost edinmiş arkadaşlarım için hazırladım ve yine sizler içinde anlatıma sunacağım. Bu anlatımımın ana konusunda sizlere un kurabiyesi tarifi vereceğim. Ancak bu sizlere aktaracağım un kurabiyesi tarifi, diğer un kurabiyelerinden farklı olmasıyla birlikte, aynı zamanda da bitter çikolatalı kurabiyeler arasında da  yer almaktadır.

kurabiye

Çayla mükemmel giden bitter çikolatalı, un kurabiyesi tarifinde de bahsedeceğim gibi kurabiyelerin, birçoğunda kabartma tozu kullanılmaz. Bu anlatıma sunacağım kurabiyede de olduğu gibi kabartma tozu, bu tarz kurabiyelerin aşırı kabarmasını sağlayarak, dağılmalarına ve görünümlerinin bozulmasına, sebep olur. Bu sebepten de kabartma tozu, kullanılan kurabiyelere oldukça nadir rastlanır. Evet, bu dipnot bilgilendirmemizi de yaptığımıza göre dilerseniz un kurabiyesi tarifimizin anlatımına, malzemelerden başlayalım.

Un Kurabiyesi Malzemeleri

Un kurabiyesi malzemeleri sırasıyla şunlardır;

  • 4 su bardağı un,
  • 2 yumurta,
  • 8 yemek kaşığı tere yağ,
  • 1 çay bardağı sıvı yağ,
  • 1 paket vanilya,
  • 1 buçuk su bardağı pudra şekeri,
  • Üzeri için 1 kalıp bitter çikolata gerekmektedir.

un kurabiyesi

Un Kurabiyesi Tarifi

Un kurabiyesi tarifimiz için yukarıda sıraladığım malzemeler, yeterli olacaktır. Şimdi bitter çikolatalı un kurabiyesi tarifimizi, yapmaya başlayalım.

Öncelikle büyük bir kabın içerisine, dört su bardağı unu koyup daha sonra bir paket vanilyayı, ekleyelim. Bu işlemden sonra aynı kabın içerisine, iki adet yumurtayı, bir çay bardağı sıvı yağı, bir buçuk su bardağı pudra şekerini ve sekiz yemek kaşığı tere yağını ilave edelim. Bu hazırlığı da tamamladıktan sonra hamurumuzu yoğurma işlemine başlayalım.

Bitter çikolatalı un kurabiyesinin hamurunu, yoğurarak tüm malzemelerimizin birbirine karışmasını, sağladıktan sonra hamurun kıvamını, gözden geçirelim. Kurabiyemizin hamuruna dikkat!

Eğer, yoğurma işleminde elinize hamur yapışıyorsa, yemek kaşığıyla un ilave edebilirsiniz.Unutmayın! Hamurun kıvamı, kulak memesi yumuşaklığında olması şart! Bu yüzden hamurunuzun bu kıvamı alana kadar yoğurulması gerekiyor.

un kurabiyesi yapmak

Hamurun yoğurma işlemini, bitirdikten sonra ceviz büyüklüğünde yuvarlayarak, resimde de gördüğünüz gibi yuvarladığınız o parçanın ortasına, parmağınızla daire şekli vermeniz gerekiyor. Daha sonra kurabiyelerinizi bu şekilde tamamlayıp, tepsinizin üzerine yağlı kağıt koyarak, kurabiyelerinizi tepsiye yerleştirip önceden 200 derecede ısıtılmış fırına, koyup 200 derecede 15 dakika pişiriniz.

Un kurabiyelerinizi pişirdikten sonra üzeri, için hazırlığa başlayabilirsiniz. İlk olarak bir cezve içerisine soğuk su koyup üzerine de cam şeker tası yerleştirerek bir kalıp bitter çikolatayı kırmanız gerekiyor. Daha sonra suyu, ocağa koyarak suyun buharıyla çikolataları eriyene kadar karıştırıp, resimdeki gibi tatlı çatalı ya da çay kaşığı yardımıyla kurabiyelerinizi, süsleye bilirsiniz.

NOT: Un kurabiyesine, bitter çikolata sürerken altına ızgara koymanızda fayda var. Izgara hem etrafa çikolata bulaşmasını engeller hemde çikolataların, birbirine bulaşmadan daha rahat donmasını sağlar. Ayrıca şunu da bildirmeliyim ki kurabiyelerinizin, kızarmaması gerekiyor. Un kurabiyesinin rengine aldanmayın! Çünkü kurabiyelerin kızarma tonu, hamur beyazlığında olmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu