Kurabiye Tarifleri

Yelpaze Kurabiye Tarifi

Yelpaze Kurabiye

Merhaba, bugün sizler için hazırladığım yelpaze kurabiye tarifini anlatıma sunacağım. Öncelikle şunu bildirmek isterim ki yelpaze kurabiye, yapmanız için malzemelerden oluşan herhangi bir hamur oluşturmanıza hiç gerek yok. Çünkü bu kurabiye tarifimizin hamuru, baklava yufkası ile oluşmaktadır. Evet, bu küçük dip notumuzu da belirttikten sonra dilerseniz anlatımıma yelpaze kurabiyesinin, malzemelerini sıralamaktan başlayalım.

Yelpaze krabiyenin görünümü

Yelpaze Kurabiyesinin Malzemeleri

Yelpaze kurabiye tarifi için gerekli, malzemeler;

  • Bir paket hazır baklava yufkası,
  • Bir su bardağı sıvı yağ,
  • Bir çay bardağı şeker tozu,
  • Hindistan cevizi,
  • Bir kalıp bitter ya da sütlü çikolata,
  • Damak tadınıza göre ince dövülmüş ceviz, fındık ya da badem gerekmektedir.

Hem kolay hem pratik, olan yelpaze kurabiye tarifimiz için gerekli tüm malzemeler, yukarıda sıraladığım maddeler doğrusunda yeterli olacaktır. Bütün bu malzemelerden bahsettiğimize göre şimdi de dilerseniz, “yelpaze kurabiyesi nasıl yapılır?” ondan bahsedelim.

Yelpaze Kurabiye tarifi

Yelpaze kurabiyesini yaparken, öncelikle bir paket baklava yufkasını alıp içinden bir yufka çıkartarak, mutfak masanıza serin. Daha sonra serdiğiniz baklava yufkasının üzerine iyice sıvı yağ sürüp ve daha önceden iyice dövülmüş zevkinize göre ceviz, badem ya da fındık serpmeniz gerekiyor. Bu işlemi de tamamladıktan sonra baklava yufkasını ikiye katlayarak, resimde de gördüğünüz gibi üç tane şerit kesin. kestiğiniz şeritlerin üzerine sıvı yağ sürmeyi unutmayın. Bu aşamayı da tamamladıktan sonra ayrı bir kap alarak, kabın içerisine iki kaşık süt, iki tatlı kaşığı şeker tozu ve birazda sıvı yağ döküp, iyice karıştırın. Bu karışımı hazırlamanız, yelpaze kurabiyesinin görünümü için çok önemli.

Yelpaze kurabiye nasıl yapılır

Baklava yufkasını resimde de gördüğünüz gibi üç şerit olacak şekilde kestikten sonra her bir şeride, yelpaze görünümü verin. Daha sonra yukarıda tarifini verdiğim karışımı, yelpaze kurabiyesinin uç kısmına sürerek, iyice yapıştırın. Bu işlem, yelpaze kurabiyelerinizin fırında pişerken, açılmasını ve şeklinin bozulmasını önler. Bu sebepten resimde de gördüğünüz gibi kurabiyelerin uçlarının iyice yapışıp açılmaması için karışımdan sürüp, sıkıştırmanız gerekiyor. Bütün bu işlemleri tamamladıktan sonra fırın tepsisine yağlı kağıt sererek, yaptığınız yelpaze kurabiyelerini tepsinize dizin ve önceden 180 derecede ısıtılmış fırına verin.

Yelpaze kurabiye yapımı

Yelpaze kurabiyelerini fırına verdikten sonra sürekli takip altında tutmakta fayda var. Kurabiyeler en fazla 10 dakika fırında durması gerekiyor. Kurabiyelerin renkleri hafif pembeleşince fırından çıkartın. Hepimizin bildiği gibi baklava yufkası yanmaya müsait bir yapıdadır ve bu yüzden pişerken sürekli gözetim altında tutulmalıdır.

Yelpaze kurabiyesinin nasıl hazırlandığından bahsettiğimize göre şimdide dilerseniz, biraz da sunumundan bahsedelim. Bir kalıp çikolatayı eriterek yelpaze kurabiyelerinizi, dilediğiniz gibi süsleye bilirsiniz.

Yelpaze kurabiye

Resimde de gördüğünüz gibi yelpaze kurabiyelerinizi, eritilmiş çikolata ile süsledikten sonra Hindistan cevizi ile görünümünü daha da çekici kılabilirsiniz. Şimdiden hepinize afiyet olsun.  ;-)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu