Sağlık

Erken kalkın, sağlıklı olun

Erken kalkın, sağlıklı olun!

Hepimiz biliyoruz ki, eylemde bulunmak uzun ömür ve sağlık demektir. Hareketsiz yaşam tarzı ise obezite, hastalıklar ve zamanından önce ölümü bize sağlar. Fakat bir çoğumuzun işi hareketsiz yaşam tarzına uygundur. Bundan kaçınmak mümkün değildir. Bu zaman da hareket etmek ve sağlıklı bir hayat sürmek için ne yapmalıyız?

Telefonunuzun saatini ayarlayın

Belki de bir çoğunuza bu komik gelecek. Ancak gününün 6-8 saatini işte ve masada, bilgisayar önünde geçirmek zorunda olan insanlara mutlaka en azından her bir saatte kalkıp 5-10 dakika yürümek gerekiyor.

Telefonla ayak üstü konuşun

Hatta işiniz masada olsa bile mutlaka telefonla konuşurken ayakta konuşun. Hatta konuşurken birkaç iş bile yapabilirsiniz.

En küçük imkanda gezinin

Örneğin, iş yerinize 1-2 km uzakta otobüsten inin. İş yerinize yaya gidin. Bunun için evden 30 dakika erken çıkmak gerekir. Çalışma saatleri bittiğinde de aynen böyle yapın. Otobüse 1-2 km kalınca yürüyerek gidin.

Doğada olurken oturmaktan vazgeçin

Eğer herhangi doğa koynuna gezmeye veya pikniğe gittiyseniz. O zaman kesinlikle oturmayın. Ya yerde, çimenlerin üzerinde eyleşin, ya da genel olarak oturmayın. Olabildiğince gezin ve doğadan zevk almaya çalışın.

Yüz yüze sohbet edin

Sizden bir kat aşağıda veya yukarıda oturan iş arkadaşınıza elektronik posta göndermek gerekmez. Eğer onun yanına gidip fikrinizi ve onun da fikirlerini alabilirsiniz. Bu zaman yürümenize ve hareket etmeniz için imkan doğar.

Artık dünya hekimleri ve bilim adamları hareketsiz yaşam insanların sağlığına ciddi biçimde zarar verir. Son yıllarda bilgisayar başında çalışanların sayısı daha çok arttı. Hem gün içinde aynı yönde oturmak, hem de ondan gelen ışını kabul etmek. Bu çok acı bir durumdur. Bu ışınlardan ve hareketsiz yaşamdan az da olsa, hasarsız kurtulmak için küçük bir bahane ile de olsa ayağa kalkmak, 5 dakika yürümek gerekiyor. Mutlaka dışarı çıkıp oksijen almak, mavi gökyüzüne bakmak ve çok yürümek gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu