Dekorasyon

Minimalist Yatak Odaları Nasıl Dekore Edilir?

Yeni günü karşıladığınız, bir önceki günün yorgunluğunu attığınız yatak odaları önemli bir yaşam alanıdır. Bundan dolayı evinizin size kendinizi en iyi hissettiren yeri de burası olmalı. Sade, yalın ayrıca şık bir yatak odası düşlüyorsanız Enza Home’daki onlarca konseptin içinden minimal tarzı yansıtan yatak odası mobilyaları tam size göre. Peki tam anlamıyla nedir bu minimalizm? Yatak odasına minimalist dekorasyon nasıl uygulanır?

Enza minimalist yatak odası modelleri

Minimalizm Nedir?

Minimalizm, günümüzde oldukça yaygınlaşmaya ve çok konuşulmaya başlayan bir yaşam felsefesidir. Sadeliği, nesnelliği öne çıkaran bir sanat akımıyken yaşam felsefesine dönüşür. Bu yaşam felsefesi çağımızın kalabalığından arınmayı kargaşasından uzaklaşmayı öğütler. Bilinmesi gereken önemli nokta sadeliğin basitlikle, yalın güzelliğin yavan olanla karıştırılmamasıdır. Minimalizm abartısız sadeliğe ve işlevselliğe hayatın her alanında yer verilmesi gerektiğini savunan bir düşünce akımıdır. Zamanınızın büyük bir kısmını geçirdiğiniz yatak odaları için dinlendiriciliği ve yalınlığı arıyorsanız size minimalist dekorasyon tarzını önerebiliriz.

Enza karakterist yatak odası modelleri

Yatak Odasına Minimalist Dekorasyon Nasıl Uygulanır?

Yalnızca yattığınız bir oda değil de zaman geçirmekten keyif aldığınız yatak odaları tasarlayabilirsiniz. Bunun için evlerinizin salondan sonra en geniş odalarını tercih edebilirsiniz. İş dönüşü burada dinlenip yemekten sonra da çalışmaya burada devam edebileceğiniz şekilde dizaynı yapabilirsiniz. Sadece nereden başlayacağınızı bilmeniz yeterli. Onlarca yatak odası modelleri arasında kafanız karışmasın en iyisi mi gelin bu kafa karışıklığınızı minimalizmin gücüyle giderelim.

Minimal yatak odaları dekorasyonunda göze çarpan ilk özellik beyaz, bej ya da açık gri duvar renkleridir. Daha ferah iç açıcı mekanlar oluşturmayı amaçlıyorsanız odaların aydınlık görünmesi için bu renklerin kullanılmasını öneririz. Açık renkler yatak odaları içinde dinginlik hissi uyandırır. Bu felsefeye göre ise beyaz ve açık renkler çakraların açılma nedenidir. Enerjinin düzgün akmasını da sağlayan bu açık çakralar iyi uykuyu beraberinde getirir. Sağlıklı uyku hepimizin ihtiyacı olan yegane şey olduğuna göre açık renkler yaşam dengemizi de korumamıza yardımcı olacaktır.

Enza çok şık yatak odası modelleri

Minimal yatak odaları dekoratif aksesuarların az olduğu ama detaylarıyla ilgi çekici dengenin sağlandığı odalardır. Gereğinden fazla aksesuar karmaşa oluşturur. Mesela beyaz bir duvara çok çeşitli tablolar yerine tek bir tane iyi bir sanat eseri asılabilir. Odanızda boş alanlar oluşturursanız yalın bir uyum sağlamanız kolaylaşır. Minimal çizgilere sahip bir aydınlatma tercihi de uyumun parçası olacaktır. Ferah görüntüye sahip yatak odaları elde etmek için perde seçimi de önemli. Odaya gün ışığının girmesini kolaylaştıracak hafif ince tül perdeler tercih edebilirsiniz. Çünkü ağır kalın perdeler gün ışığının girmesini engeller.

Sade Yatak Odaları İçin Mobilya Nasıl Seçilir?

Minimal yatak odaları dizayn etmek için yumuşak çizgilere sahip mobilyalar almalısınız. Beyaz ya da açık bir renge boyadığınız duvarlarla uyumlu yine beyaz, siyah, gri, toprak tonları veya pastel renklerde mobilyalar seçmelisiniz. Tabiatın parçası olan ağaç ve metal malzemeler kullanılmış mobilyalar doğallığı yakalamanızı sağlar. Tek renk bir berjeri, ahşap ya da beyaz karyolayı, ahşap bir şifonyeri ayrı ayrı da alıp yatak odaları kombinleyebilirsiniz. Minimal yaşam felsefesinin amaçlarından biri de kullan at düşüncesini ortadan kaldırmak. Az ömürlü malzemeleri alıp kısa sürede çöpe atma alışkanlığı çağımızın en büyük problemlerinden biri. Oysa dayanıklı başka bir tabirle evladiyelik mobilyalar tercihiniz olabilir. Enza Home’un ömürlük denebilecek kalitedeki mobilyaları minimal yatak odaları için uygun bir seçim olacaktır. Sade yalın şık dekorasyonlar oluşturmak deneyim ve disiplin gerektirir. Enza Home yılların verdiği deneyime sahip bir marka. Burada bütçenize uygun yatak odası fiyatları ile konforlu ve minimal detayları bir arada bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu