Hayata dair

Mutlu Olmak için 10 Tavsiye ve Öneriler

Mutlu Olmak için 10 Tavsiye ve Öneriler

Bugün sabah okuduğum bir makale beni oturup bunları düşünmeye, düşündüklerimi yazmaya sevk etti. Bugün herkes benim gibi düşünmüyor. Benim 2 yıl önce veya 4 yıl önce yaşadıklarımı yaşayan yüz binlerce insan var. Ama eğer yüz binlerin içinden bir hem yerlim benimle aynı fikirdeyse, benim gibi sönmüş hayatının ışığını aram-aram yakmaya çalışıyorsa ve bundan küçük de olsa korkuyorsa muhtemelen aşağıda sıralayacağım 10 adım onu da az çok düşündürecek. Bildiklerimizdir, sadece bazen bildiklerimizi tekrarlamalıyız ki, uygulayabilelim. Çünkü hatta defalarca pişirdiğimiz tatlıların tarifini ezber bile, onu pişiren zaman defteri açıp da göz atıyoruz, her ihtimale karşı. İşte nasıl mutlu olunur?

Mutluluk ve rahatlığın da kendi reçetesi var. Kimden çekiniyor ki, onları sık sık tekrarlamak için? İnsanlar ne için mutlu olmak isteğini dile getirmekten utanıyor, “eee yok eşşi neyime gerekir?” cümlesini de diyor üstelik. Gelin birlikte tekrarlayalım, utanmadan, çekinmeden .. Bana da bu tekrar periyodik lazım olur.

01. Başkalarının fikri

Ne farkı var ki, başkaları ne düşünür? Eğer sen kabul ettiğin karardan razıysan, bu senden başka kimseye ait olmamalı. Bir düşün, eğer sen başkalarının senin nasıl yaşam tarzına çözüm izin vermeseydin, şimdi neleri elde etmiş olurdun. Kendin ol ve kendin için neyin daha hayırlı olduğunu düşünüyorsan onu yap.

02. Hırs ve öfke

Öfke seni içinden yiyecek. Hayatta seni inciten, sana kötülük yapan insanlarla yaşamayı öğrenmelisin. Ve burada esas önemli olan senin o insanı bağışlaman değildir. Ana -İçinde aşıp taşan acıyı hafifletmek. Unutma: seni kızdırıp, kışkırtan insan seni idare eder. “Eğer kırgınlıkları unutmayı öğrenirsen, hayat kolay olacaktır”

03. Kendi vücudunu kabul etmemek

Seni dış görünüşün hakkında sadece bir insanın fikri rahatsız etmelidir – kendisinin. “Düzgün” tipi vücut yapısı yoktur. En önemlisi, sana kendi vücudunda rahat olsun ve sen sağlıklı olasın. Başkalarına izin verme sana güzel olmadığını söylesinler. Çünkü eğer sen kendini yeterince güzel hissediyorsan, demek ki bu öyle böyledir.

04. İdeal ömür arkadaşı bulmak isteği

Böyle biri mevcut değildir, bu nedenle herhangi aramaya bile kalkışmayın. İleriye doğru yön alın, çünkü kafamızda kurduğumuz ideal eşi karakteri bize ilerlemeye engel olur. Bütün yüreğinle sevmeyi öğrenmeni, kendini rahat hissediyor yapabileceğin ve seni olduğun gibi kabul eden, kendine uygun birini seç. Ne kadar hızlı “ideal” insanın olmadığını fark edersen, yaşamak da bir o kadar kolay ve rahat olacaktır.

“O mükemmel değil. Ve sen de ayrıca. Siz ikiniz de asla ideal olmayacaksınız. Ama eğer o en azından bir kez seni güldüre bildiyse, seni en azından iki kez düşündüre bildiyse, eğer ona insanlık yad değilse ve o hataları affetmeyi becerirse, onu hiç bir zaman bırakma ve her zaman kaydın da kal. O hiç sana şiir okumasın, seni her saniye düşünmesin, ama sana kendisinin bir parçası gibi inansın. Onu incitme, ona ihanet etmeye kalkışma ve ondan imkansız şeyler yapmasını bekleme. Analiz etme. Eğer onun yanında sana hoş dursa gülümsese, eğer seni öfkelendirirse bağır ve yanında olmayınca onun için. Tüm kalbinle sev. ideal insan yoktur, ama her zaman senin için ideal olan bir insan olacaktır.” Bob Marli

05. İdeal yaşam

Nitekim, ideal eş olmuyor, hem de çok ideal yaşam olmuyor. Her insan kendi mutluluğunun demircisi. Bu nedenle eğer sen tüm gücünle emek sarf etmeye hazır değilsen, büyük ihtimalle mutluluk yan geçecek. Senin tarafından oluşan seçenekler, doğrudan senin hayatında yansır. Etrafında iyi dünya kurmak yalnızca senin kendine bağlıdır.

06. İmkanlı olmak

Çok insanlar bir gün milyoner olmak fikri ile yaşıyorlar. Hatta bazı insanlar için bu hayatın amacıdır. Ve elbette ki, o isteğe ulaşmak için çok, oldukça çok çalışmalısın. O kadar para hakkında düşünmeyi bırak, yüreğimce olan bir işi seç ve bütün kalbini ona ver.

07. Şansın bir gün senin kapını çalacağını düşünmek

Hiçbir zaman, hiçbir şey size gökten yağmayacak. Ney ise elde etmek için ona ulaşmak çalışıyor olmalısınız. Elinde olanlara şükret ve hayatının her anının kıymetini bil. Ömrünün son günü imiş gibi yaşa ve yaşanan her olaydan hayırlı bir deneyim kazanmaya çalış.

08. Bahane

Bahane arama. Spor salonuna gitmek istiyorsun, ama vaktin yok? Onda erkenden dur. Sen bahane buldukça, elemek istediğin veya elemeli olduğun şeyleri yapmadığın için oluşan günah hissinden canını kurtarmak istiyorsun. Sonuç elde etmek istiyorsun? O zaman şikayetlenmeyi bırak ve işle uğraş.

09. Geçmiş münasebetin hakkında ki fikirler

Tabii ki, siz öyle böyle ayrılmaayrılmamısınız. Eğer geçmişin düşünmek istiyorsan, buna ancak yaşam deneyimi gibi bak. Artık olmayan hislerde takılıp kalma, çünkü onlar senin başka biri ile mutlu olmasına engel olur.

10. İnat karlılık

Ben biliyorum, tabii ki kendisinin doğru olmadığını kabul etmek zordur. Ama diğer insanların da doğru olabilme şansı senin kadardır, bu nedenle inatçı olmayı bırak ve onunla barış. Ne kadar az inat göstersen, yeni bilgilere o kadar çok açık olursun. Hayal et, kendisinden başka hiç kimseyle razı olmasan, nasıl olursun, ne kazanırsın, ne kaybedersin?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu