Saç Modelleri

Yüz Şekline Göre Saç Modelleri

Yüz şekline göre saç modelleri

Birçok saç modelini beğenirsiniz fakat kullanmaya cesaret edemezsiniz çünkü size yakışmama olasılığı çok yüksektir. Önemli olan yüz şekline göre saç modelleri arasında size daha uygun olan saç modelini bilmenizdir. Unutmayınız ki bir kadını en güzel gösteren saçlardır. Hangi saç modelinin kimlere yakışacağı sadece saçla alakalı değildir. Dolayısı ile saç modelleri tercih ederken yüz tipiniz de çok önemlidir. Bu durumda öncelikle, yüz şeklinizi çok iyi biliyor olmanız gerekmektedir.

Yuvarlak bir yüz tipine sahipseniz asimetrik kesimli saçlar size çok uygun olacaktır. Yana doğru kestiğiniz kahkülde yüzünüzü çok daha ince gösterecektir. Başka bir seçim olarak da düz ve uzun saçları tercih edebilirsiniz. Ön tarafları çene kısmının alt kısımlarından başlayarak arka tarafa gittikçe kısalan saçlarda yüz tiplerine göre en uygun saç modeli olarak iyi bir seçim olabilecektir.

Hangi yüze hangi saç modeli yakışır?

Yüz şekilleri tablosu ve saç modelleri

Peki yüz şekline en uygun saç modeli nasıl olur derseniz, bunu şu şekilde açıklamak gerekir, farklı birden çok yüz şekilleri var bunları sıralamak gerekirse; “oval, yuvarlak, kare, kalp, uzun ve üçgen” gibi birçok yüz tipleri mevcuttur. Eğer yüz şeklinizi hangisi olduğunu bilmiyorsanız, kendi fotoğrafınızı önden çekerek size sunmuş olduğumuz yukarıdaki grafik görseli sayesinde rahatça öğrenebilirsiniz. Şimdi yüz tipine göre saç modellerine hep birlikte bir göz atalım.

Oval yüz şekline uygun saç modelleri

Oval Yüze Uygun Saç Modelleri

Bu yüz tipine sahip olan insanlar oldukça şanslıdırlar. Çünkü bütün saç modelleri ve kesimleri bu yüz tipine uyum sağlar.  Kullanmanız gereken en uygun saç modeli ise uzun olmayan ortadan ayrılan saç modelidir ve bu size çok güzel bir görünüm verecektir.

Kare yüz şekline uygun saç modelleri

Kare Yüze Uygun Saç Modelleri

Bu yüz tipine en uygun olacak saç tipi muhakkak ki uzun saçlardır. Çünkü kare yüz tipine en yakışan model uzun saç modelidir. Uzun saçlarınıza doğal görünecek bir dalga vermeniz sizi çok şık gösterecektir. Ayrıca bu yüz şekline uygun olan diğer saç modelleri arasında bob kesimli saç modelleri, küt saçlar ya da katlı kesim saç modelleri de deneyebilirsiniz. Omuzlarda biten asimetrik kesimli yakışabilir, Kare yüzler köşeli olduğundan dolayı yüzünüzü oval şekli verecek yuvarlak kahküllü saç modellerini kullanmalısınız.

Yuvarlak yüz şekline uygun saç modelleri

Yuvarlak Yüze Uygun Saç Modelleri

Yuvarlak yüz tiplerine sahip olanlar, yüzlerini daha toplu şekilde uzun ve ince göstermeleri gerekir. Yuvarlak yüzlüler, suratlarını uzun gösterebilmeleri için, ortadan ikiye ayrılmış saç modeli tercih etmeliler, ayrıca saçlarının üst kısımlarına hacim vererek yüzlerini olduğundan daha uzun göstermeleri mümkündür. Bunun dışında uzun saçlara doğal dalgalar ya da çene bölgelerinden başlayan katlı saç kesimleri de kullanabilirler. Uzun perçem modeli yuvarlak yüz tipleri için farklı bir alternatif olabilir.

Kalp yüz şekline uygun saç modelleri

Kalp Yüze Uygun Saç Modelleri

Çene yapınız dar ve alnınız geniş ise bu yüz tipine sahipsiniz demektir. Bu nedenle geniş olan alnınızı biraz kapatmalısınız. Çenenize kadar inen dümdüz saçlar çeneden sonra dalgalı bir şekilde devam ettiğinde sizin için hoş bir görünüm sağlayacaktır. İlgileri ve dikkatleri üzerinize çekmek elinizde bunu iyi şekilde başarabilirsiniz.

Uzun yüz şekline uygun saç modelleri

Uzun Yüze Uygun Saç Modelleri

Uzun yüz tiplerinde saç modeline dikkat edilmesi gereken konu ise yüzün geniş olmasıdır. Böyle yüz tiplerinde ise, yüz uzunluğu, yüzün genişliğinden büyük olmasından dolayı orantısız bir görüntü vermektedir. Dengesiz olan orantıyı dengelemek ve bunu en az seviyeye indirebilmek için saçlara hacim katmak gerekir. Uzun yüz için saç modeli tercih edeceğinizde kıvırcık veya dalgalı saç modeli kullanmanız yüzünüze ovallik sağlayacaktır. Uzun kesimli saç modeli, düz saçlar veya kısa kesimli saç modelleri uzun yüz şekillerine uygun bir model değildir. Eğer kısa saç kullanmak istiyorsanız, çene hizasında bitecek şekilde olmalıdır. Bob kesimli saç modelinden biraz daha uzun kesilmiş saçlar tercih edilmelidir. Uzun yüzünüzü daha kısa gösterebilmeniz içinse, düz kesimli kahküller ya da yana doğru taranmış perçemli saçları tercihlerinizin arasında olması gerekir. Ama şunu da unutmayın ki, saç renginiz ile ten rengi açık tonlarda ise, kahküller yüzünüzü olduğundan daha uzunda gösterebilir. Eğer kahkül tarzında saç modeli kullanacaksanız, ten renginizden daha koyu olan saç rengi veya gölgeli saçları tercih etmelisiniz.

Bu içerikte ilginizi çekebilir ayrıca bakınız; Yüz Tipine Göre Saç Kesimi

Üçgen yüz şekline uygun saç modelleri

Üçgen Yüze Uygun Saç Modelleri

Üçgen yüz şekilleri diğer adı ile ters üçgen olarak da bilinen ve dar çene yapısına sahip yüz tipidir. Üçgen yüz tipine yakışacak saç modeli ise, dar çene yapısını arka planda olması gerekmektedir. Bunun içinse saçların uçlarına verilecek hacimler sayesinde dar çene yapısı arka plana alınabilir. Çenenizden başlayıp, saçın ucuna doğru yapılan dalgalı saçlar sayesinde yüz tipi ile orantılı bir görünüm elde edilir. Bu yüz tipine sahip olanlar, kısa, düz ve katsız saç modeli kesimlerinden kesinlikle uzak durmaları gerekmekte. Eğer kısa saç modelini seviyorsanız, o halde enseniz kısa ve ön taraflara uzayan kısa saç modellerinin tepelerine hacim katarak kullanmalısınız.

Bir diğer konumuz olan Kısa Saç Hangi Yüze Yakışır? başlıklı yazımızda yine yüz tiplerine uygun kısa saç modelleri hakkında bilgiler vermiştik.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu