Diyet Listesi

Kilo vermenin sırrı yatakta

Kilo vermenin sırrı

Finli bir araştırmacıya göre uyku sorunu yaşayan kadınlar kilo verme konusunda daha çok sıkıntı yaşıyor. Eğer uykusu 56 saatini daha altında kalıyorsa kilo vermek daha zor oluyor. Yardımcı Doçent Dr. Gamze Şenbursa kiloyla uyku arasındaki bağlantıyı ortaya çıkartan örneklerde ne yapılması gerektiği konusunda değerli okurlarımı bilgilendirdi.

Almanya Lübeck Üniversitesi’nde Yapılan araştırmaya göre 12 saat uyuyan grup üzerinde yapılan araştırmada uykusuz bırakılan kişi ertesi gün zengin bir kahvaltı verilerek deneme yapıldı.

Yapılan araştırmalara göre grubun enerji tüketimi ölçüldü iyi uyuduklarını gecelere nazaran yemek sonrasında %5 daha az ve yemek sonrası yüzde yirmi daha az olduğu tespit edilerek onaylandı. Amerikan kalp vakfı 2011 yılındaki çalışmalarda sadece 4 saat uyuyan bayanlar 9 saat uyku uyuyanlara göre 329 kalori erkekler ise 363 kalori daha fazla aldıkları belirtildi.

Diğer yapılan bir araştırmaya göre 11 gönüllü 14 gün boyunca bir uyuma merkezinde vakit geçirerek ilk periyotlarda sadece geceleri beş buçuk saat Diğer periyotlarda ise sekiz buçuk saat uydular aynı zamanda yüksek karbonhidratlı atıştırmalıkları Seçen daha az Uyuyanlar daha fazla kilo aldıkları konusunda açıklama yapıldı.

Daha az uyku daha fazla acıkma

Uyku ve kilo alma arasındaki bağlardan bir tanesi olan günde 7 saat uyku uyumuyorsan kilo Başınızda gelecek bir sorun olarak karşımıza çıkacaktır yetersiz uyku yeme hormonunu çalıştırarak kilo vermenizi engelleyecektir. İştahımızı açarak yağ üretimini artırarak Vücudunuzun gitgide geniş bir kitle halini almasına sebep olacaktır.

Leptin hormonu salgılanmasına da engel olan uykusuzluk bu hormonun da iştah kesici özelliğini olduğunu unutmamak gerekmektedir. Uyurken yemek yeme ihtiyacı duymayan vücut gündüz yeme-içme enerji alma ihtiyacını ortaya çıkarır gece uyulduğunda leptin hormonu salgılandığında yemek yemek ihtiyacınızı da ortadan kaldırır.

Vücut daha fazla yağ tutar

Yapılan araştırmada Chicago Üniversitesi’nde 16 aşırı derecede kilolu olan sağlıklı İnsanlar 7 buçuk saat ve 5.15 saat uyuyarak 2 periyotlarda da denen diler 2.99 kilo veren daha fazla uyuduklarında ise 1.4 kilo daha fazla yağ kaybettiler daha az uyuduklarında yağ kaybını daha az olduğu ortaya çıktı. Yeterli şekilde uyuduklarında acıkmadan uyandıklarını bildiren denekler uyumanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koymuş oldular.

Yeterli uyuyan kişilerde cehrenin seviyeleri aynı kalırken daha az Uyuyanlar daha yüzde 9 arttı yağ tuttuğu için araştırmacılara göre insanlar daha fazla kilolu olduklarını bildirdiler.

Yapılan araştırmalara göre iki saat veya daha fazla sürede aşağı hissedildiğinde buzdolabına yaklaşmadan yatağa gidildiğinde güzel bir uyku çekilirse iştahımız bas kullanacak ve kilo verme konusunda da daha başarılı olacağız diye belirtildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu