Saç Bakımı

Saç Yıkandıktan Sonra Kabarması Nasıl Önlenir?

Saç kabarması nasıl önlenir?

Saçlarınızı yıkadıktan sonra kabarıyorsa, bunu önlemek için kabaran saçlara çözüm ve önerilerimizi dikkate almalısınız. Saçları çok sık yıkayanların en büyük problemlerinden birisi saç kabarma sorunudur. Saçları yıkama sonrasında kabarması ve saçlarınıza istediğiniz şekli, hacim vermekte zorlanırsınız. Kabarık saçlara verdiğiniz şekil ve model gün içerisinde özelliğini kaybederek farklı bir şekil alır. Saç kabarmaları için basit ama etkili küçük çözümleri uygulayarak saç kabarması sorunundan kurtulabilirsiniz.

Saç kabarması nasıl önlenir?

Her banyo sonrasında saçların kabarması ve istediğimiz şekli almaması kabaran ve elektriklenen saçı istediğimiz model ve şekli vermek oldukça zorlayıcıdır. Saçları yıkadıktan sonra kabarmasını engellemek istiyorsanız, kabaran saçlara karşı etkili saç bakım ürünleri deneyebilirsiniz. Saç bakım ürünleri kullanımı ise değişebilir bazı ürünler banyo’da saçlar nemli olacak şekilde kullanılır, diğer ürünlerde banyo’dan sonra kullanılabiliyor. Saç kabarmaları için bütçeniz yoksa sizlere vereceğimiz öneri ve tavsiyeleri uygulayarak saçları yıkadıktan sonra kabarmasını engelleyebilirsiniz.

Saçın kabarmaması için basit ve kolay bir şekilde bu sorunu çözebilirsiniz saçları sürekli yıkamak, saçların kabarmasına neden olmaktadır. Dolayısı ile saçı 2 günde bir yıkamak saçların kabarmaması için etkili rol oynamaktadır. Saçlarınızı yıkarken dikkat etmeniz gereken bazı önemli hususlarda bulunmaktadır. Saçı yıkarken kullandığınız şampuanınızın saç yapınız ile uyumlu olup olmadığını inceleyin. Saç kabarmaları için aşağıdaki önerdiğimiz tavsiyeleri dikkatte alabilirsiniz.

Saçları yıkadıktan sonra kabarmasını önlemek için doğal tavsiyeler

Şampuan kullanımı:

Banyo’ya girdiğinizde saçlarınızı daha az şampuan kullanarak yıkayın. Şampuanı saçınızda çok sık kullanırsanız saçlarınızdaki nemi azaltır ve saç tellerinizin sertleşmesine neden olur. Dolayısıyla saçlarınız kuruduktan sonra daha çok elektriklenecek ve kabaracaktır. Her banyo’ya girdiğinizde veya saçlarınızı yıkadığınızda şampuan kullanmayın saçınızı haftada 2 veya 3 günde bir şampuan kullanın. Diğer günlerde ise saçlarınız çok kirlenip, yağlanırsa kuru şampuan kullanabilir veya normal su ile saçları yıkayabilirsiniz. Saçlar nemli ise kullanacağınız saç bakım kremleri saça ağırlık yaparak kabarmasını azda olsa engelleyecektir. Yalnız saç bakım kremini saç kökleri ve saç derisine sürmeden saç telleri ve uçlarına eşit miktarda sürebilirsiniz.

Saç kabarmasına soğuk su:

Saçı soğuk su ile yıkayabilirsiniz. Soğuk su ile saç yıkmak saç tellerinizi inceltir ve saçların kabarmasını engelleyerek azaltır. Saçlarınızı yıkarken kullandığını su sıcaklığı ile duruladıktan sonra banyo’dan çıkarken 3 veya 4 dakika soğuk su ile durulama yaparsanız saçların kabarmasını azaltabilirsiniz.

Islak saçları fırçalama:

Banyo’dan sonra saçlarınızı fırçalamayın. Saçlar ıslakken saçı fırçalamak hem saçların kabarması hemde saç tellerini yıpratır ve kırıklara, kopmalara ve dökülmelere neden olabilmektedir. Dolayısı ile saçlarınız ıslakken saçlarınızı fırçalamayın. Geniş dişlere sahip tarak yardımı ile saçlarınızı düzeltebilirsiniz. Eğer saç kurutma makinesi kullanacaksanız havlu yardımı ile saçlardaki fazla suyu alarak 10 veya 15 dakika saçın doğal şekilde kuruması bekledikten sonra saç kurutma makinesini kullanın.

kabarık saç sorunları

Saç kabarmasında havlu etkisi:

Saçlarınıza havluyu çok fazla bastırarak kurulama yapmayın hafif şekilde saçlarınızdaki fazla suyu alarak doğal olarak kurumaya bırakmalıyız. Bir çoğumuz banyo sonrasında havlu ile saçlarımızı sert bir şekilde ovalayarak kurulamaya çalışıyoruz. Bu durum saçlarımızın kabarmasına ve yıpranmasına sebep olmaktadır. Banyo sonra havlu ile saçların suyunu alın ve doğal kurumasına bırakın.

İlgili Ayrıca BKNZ; Kabarık saçlar için çözüm yolları

Saç kurutma makinesi dikkat edin:

Saçları saç kurutma makinesi ile kurutmak için dikkat etmeniz gereken hususlar var. Saç kurutma makinesi ile saçı kuruturken saç diplerinden uçlarına doğru saçı kurutmayın. Bu şekilde saçlarınızı kurutulursa saçlar daha çok kabaracaktır.

Saçı nemlendirin:

Saçlarınızı hafta bir olacak şekilde derinlemesine nemlendirme işlemi uygulayın. Nemsiz kurumuş saçlar daha çok kabardığından dolayı saçlarınızın nemli olmasına özen gösterin. Bunun için hafta bir kere olacak şekilde derin nemlendirme yapabilirsiniz. Bu işlem için saç kozmetikleri kullanabilir veya kuaföre gidebilirsiniz. Evde kendiniz yapacağınız derinlemesine nemlendirme işlemini badem yağı, zeytinyağı gibi doğal yağlar yardımı ile yapabilirsiniz.

Size vermiş olduğumuz bu tavsiye ve önerileri uygulayarak kabaran saçlarınıza hangisinin iyi geldiğini öğrenebilirsiniz. Saçlarınız kabarıyorsa hızlı bir çözüm arıyorsanız fıs fıs şişesinin içerisine bir miktar su ile saç kremi koyun ve çalkalayın saçlarınıza sıkın kabaran saç sorununu ortadan kaldırır çok fazla sıkmanız durumunda saçlar yağlı gibi görülebilir bunun için dikkatli bir şekilde az kullanmanızda fayda var.

Bir önceki yazımız olan Saçlar İçin Güneş Koruyucu Bakım Ürünleri başlıklı yazımızda güneşin zararlı ışınlarına karşı saçları nasıl korumanız gerektiği hakkında detaylı bilgiler vermiştik.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. arkadaşlar saçlarım duştan sonra kabarıyor ve kırılamalar oluyordu araştırdım fakat evde yapabiliceğim bişey aradım onuda bulması açıkçası zordu bende doğal keratin diye bi ürün buldum yani tam adını bilmiyorum sitesinde denk geldi ürünü aldım kullandım hala kullanıyorum ve çok memnun kaldım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu